Čistička vzduchu versus pračka vzduchu. V čem se liší a do které případně investovat?

Trápí vás kvalita vzduchu u vás doma a rádi byste s ní něco udělali? Pak jste se jistě již setkali s pojmy čistička vzduchu a pračka vzduchu. Někteří se mylně domnívají, že jde vlastně o totéž. To je ale omyl, jsou to totiž dvě zařízení, která fungují různými způsoby a mají různé výhody. Obecně řečeno společné mají to, že zlepšují klima v interiéru. Zatímco čističky vzduchu jsou ale určeny výhradně k čištění vzduchu, pračky vzduchu jsou hybridní zařízení, která mají schopnost vzduch nejen čistit a zároveň i zvlhčovat.

Zdravý vzduch u nás doma

To, že kvalita venkovního ovzduší je v mnohém negativně ovlivněna lidskou činností, se všeobecně ví. Poslední dobou si ale mnoho lidí začalo uvědomovat, že nekvalitní venkovní vzduch samozřejmě ovlivňuje i ovzduší v našich interiérech. Z tohoto úhlu pohledu jsou pro kvalitní vnitřní ovzduší důležité především dva faktory, relativní vlhkost a čistota vzduchu. Relativní vlhkost by se v interiérech měla obecně pohybovat mezi 40-60 %. Pokud je vlhkost trvale pod touto hodnotou, může být řešením zvlhčovač vzduchu. V opačném případě, tedy jestliže je hodnota trvale nad 60 %, úlevu od přílišné vlhkosti může poskytnout odvlhčovač vzduchu.

Co se týče znečištění vzduchu u vás doma, svou roli má samozřejmě místo, kde se váš byt či dům nachází. Samozřejmostí je větší znečištění v městech či u rušných silnic. Bez ohledu na to, kde žijete, bude ovzduší znečištěné i vámi samotnými, při výdechu totiž do ovzduší uvolňujeme nejrůznější bakterie i viry, během dne přirozeně ztrácíme drobné šupinky kůže či vlasy. Pro snížení znečištění se vyplatí pořídit si čističku vzduchu nebo pračku vzduchu.

Čističky vzduchu

Čističky vzduchu mají jediný cíl, a tím je odstranit ze vzduchu škodlivé částice a plyny. Částice se nejčastěji odstraňují pomocí HEPA nebo elektrostatického filtru. K odstranění plynů a pachů se používají filtry s aktivním uhlím. Většina čističek vzduchu je tak vybavena kombinací filtrů pevných částic a filtrů s aktivním uhlím.

Princip fungování čističky je velmi jednoduchý, zařízení nasává vzduch z místnosti a ten následně prochází přes filtry. Ze vzduchu se přitom odfiltruje prach, alergeny, viry, bakterie, spory plísní, kouř, těkavé organické látky a podobně. Po vyčištění je následně čistý vzduch vypouštěn zpět do místnosti.

Pračka vzduchu

Pračka vzduchu je zařízení 2 v 1. Toto zařízení totiž nejen odstraňuje ze vzduchu nejrůznější škodliviny, ale zároveň zvyšuje vlhkost vzduchu. Suchý a znečištěný vzduch je pračkou vzduchu nasáván a prochází přes speciální disky, které se otáčejí ve vodě. Ve vodě se vzduch zvlhčuje a rovněž se z něj vyplavují škodlivé částice a některé plyny. Zvlhčený a vyčištěný vzduch je pak vypouštěn zpět do místnosti.

Kdy koupit čističku a kdy pračku?

Čističky jsou obecně doporučovány zejména pro osoby, které trpí nejrůznějšími alergiemi či dýchacími potížemi, například astmatem, neboť díky čistšímu vzduchu se těmto osobám lépe a snadněji dýchá. Pokud je ale relativní vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti trvale nižší než 40 %, měli byste spíše než o čističce vzduchu uvažovat o pračce vzduchu. Příliš suchý vzduch totiž způsobuje podráždění hrdla a obtížnější dýchaní.

Zdroj: tipsonair.com, purificatorearia.info

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu