Čistíme šperky doma: Jak správně vyčistit stříbro?

Šperky patří k doplňkům, které miluje spousta z nás. Vytvoří i z toho nejobyčejnějšího outfitu něco skvělého. I proto je většina z nás ve chvíli, kdy otevře krabičku s dárkem v podobě šperku, spokojená. Šperky však nejsou něčím, co si nezaslouží ani trochu péče, ba naopak! Pokud si chcete krásy svých šperků užívat dlouhou dobu, musíte vědět, jak o ně pečovat. A od toho jsme tady my, abychom vám poradili, jak vyčistit svoje šperky doma.

Není téměř žádná žena, která by doma neměla alespoň pár šperků. To samé pak platí i o mužích, kteří si jistě dokážou najít takové, které sednou i jejich osobnosti. A protože jistě chcete, aby vám vaše šperky dělaly radost co nejdéle, připravili jsme pro vás rady a tipy na téma, jak vyčistit svoje šperky doma. Protože při správné péči to zvládnete i vy sami. Ještě před tím, než vám řekneme, jak vyčistit svoje šperky doma, je třeba vědět, jak často je šperky třeba čistit.

Jak často musíme svoje šperky čistit?

Zdroj: pexels.com

Neexistuje univerzální doba, po jejímž uplynutí bychom měli svoje šperky vyčistit. Velkou roli ve frekvenci čištění hraje materiál, z něhož jsou šperky vyrobeny, ale také četnost jejich nošení. Je velká pravděpodobnost, že prsteny které nosíte každý den (typicky zásnubní či snubní), budete čistit častěji než šperk, který vytáhnete jednou do roka na ples. Co se týče druhů šperků, k ušpinění jsou nejvíc náchylné právě zmiňované prsteny, které nosíme na rukách, kde přichází velmi často do styku s nejrůznějšími nečistotami. Velmi náchylné jsou samozřejmě i šperky s různým zdobením a detaily, kam se nečistoty velmi rády usazují.

Čtěte také: Nejčastější chyby při skladování potravin

Co se týče pravidelné údržby vašich šperků, můžete je každý večer po jejich sundání přetřít hadříkem na to určeným. Co se četnosti týče, platí, že šperky s běžnými kameny bychom měli více čistit každého čtvrt až půl roku, u diamantů je ideální čištění jednou do měsíce – velmi rychle ztrácí svůj lesk. Při čištění buďte jemní, abyste šperky nepoškodili. A nyní jdeme na rady, jak vyčistit svoje šperky doma. Nezapomínejte však na to, že alespoň jednou za čas by je měl vyčistit odborník.

Zdroj: pexels.com

Jak vyčistit stříbro

Špatně udržované stříbro má tendenci černat. V tuto chvíli na šperky rozhodně není moc hezký pohled. Ve chvíli, kdy se šperky přestanou lesknout, si dejte do misky trochu teplé vody s prostředkem na nádobí. V této směsi namočte měkký hadřík a šperk s ním jemně otřete. Ztrácet svůj lesk mohou i šperky, které dlouho nenosíte. Jejich lesk můžete obnovit tím, že použijete přípravek na to určený. Seženete jen v běžných drogeriích. To samé platí i o hadřících, které jsou již napuštěny čisticím roztokem.

Nepřehlédněte: Rostliny v interiéru: Proč by neměly chybět ani u vás doma

Pokud se chcete vyhnout použití prostředků, můžete vyzkoušet babskou radu, kdy do nádoby (která nemůže být kovová) vložíte alobal, přidáte lžíci soli, 2 deci horké vody a šperk do této nádoby vložíte na 15 vteřin. Po vyndání uvidíte, jak získá svůj lesk zpět.

Velký vliv na černání stříbra mají různé chemické prostředky. Proto si stříbrné prsteny sundávejte například při úklidu, kdy s těmito chemikáliemi pracujete. To samé platí i o mytí nádobí, koupání v bazénu, sauně či zahradničení. Stříbrné šperky skladujte v krabičce.

Autorský text | foto: pexels.com, pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT