Čistota je důležitá – víte, jak si můžete udržet svoji domácnost čistou?

Nejen v současné době, ale i kdykoliv jindy je důležité umět si udržet svůj domov v dostatečné čistotě. A to nejen kvůli vašim návštěvám, ale i vám samotným. Jistě znáte známou větu, že čistota je půl zdraví. Přitom udržení čistého domova není ničím složitým, když víte, jak na to. Vše je o důslednosti.

Nezapomínejte na pravidelné větrání

Pravidelné větrání je důležité – čistý domov si bez něj rozhodně neudržíte. Pokud jste doma s celou svojí rodinou, vzduch v místnosti je rychle vydýchaný. I proto je třeba jeho pravidelná výměna. Snažte se větrat co nejvíce. Během parných letních dní ideálně v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách. Pokud nebudete doma větrat, projeví se to tím, že se budete cítit unaveně, omámeně, klidně vás může rozbolet hlava.

Zdroj: Unsplash

Čtěte také: Způsoby, kterými si často nevědomě ničíme naši sedačku

Zdravotní problémy však nejsou tím jediným, co vás bude moct potrápit. V nevětraných prostorách se bude hromadit prach, nemluvě o choroboplodných zárodcích a plísni. Díky tomu, že vyvětráte a do prostoru se dostane čerstvý vzduch, tyto problémy eliminujete.

Jednou za čas vše dezinfikujte

V současnosti je třeba víc než kdy jindy dbát na to, aby byly čisté všechny povrchy, kterých se pravidelně dotýkáte. Ty je potřeba pravidelně čistit. Patří sem jak pracovní deska a kuchyňské skříňky, tak i dlaždičky v koupelně, vypínače, kliky od dveří a podlahy.

Sehnat vhodný dezinfekční prostředek není nic složitého. Kromě drogerií vám dobře poslouží také supermarkety a hypermarkety. Na otření některých povrchů můžete použít ocet naředěný vodou, případně směs z peroxidu vodíku, kterou naředíte s vodou v poměru 2:1. Abyste nemuseli čichat nepříjemný pach, můžete použít také esenciální olej. Směs z peroxidu je však vhodný na menší povrchy. Právě jako jsou kliky či vypínače.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Komáři na zahradě? Víme, jak se jich můžete zbavit – jednoduše, účinně a přírodní cestou

Na větší plochy je vhodná již zmíněná směs vody a octa, kam můžete přidat také pár kapek citronové šťávy. Ocet je vhodný nejen na dezinfekci, ale také s ním skvěle vyčistíte mastnotu a vodní kámen. V případě, že chcete, aby byl prostředek ještě silnější a účinnější, doporučujeme vám přidat i trochu jedlé sody. Jen si dejte pozor – smícháním octa s jedlou sodou dojde k reakci, kdy začne směs pěnit.

Udělejte svůj domov voňavějším

Jak jsme již zmínili, čistý vzduch je v domácnosti opravdu důležitý. Co byste ale řekli na to, že jej můžete udělat také voňavějším? Předem říkáme, že byste se měli vyhnout osvěžovačům vzduchu ve spreji – nejen, že se hodí maximálně na toaletu či do koupelny, ale jsou plné chemie a působí těžce. A to natolik, že vás z nich může rozbolet hlava.

Mnohem lepší volbou jsou éterické oleje či aromalampy. Některé z těchto olejů jsou nejen voňavé, ale také mají dezinfekční účinky. Což oceníte i ve chvílích, kdy budete trpět na onemocnění horních cest dýchacích. Mezi vhodné oleje, které i dezinfikují, patří tea tree olej (z čajovníku australského), olej z eukalyptu, citrusů či jehličnanů. Velmi příjemná je vůně borovice a smrku. Ovlivnit vaši náladu mohou vůně levandule, tymiánu či rozmarýnu.

Nejlépe si tyto vůně rozvádějí domovem za pomoci aromalampy, ale klidně je můžete nakapat na misku a položit na topení. Pokud chcete, aby byla vůně méně intenzivní a jemnější, nechte misku s olejem volně na stole. Zde záleží na vašich preferencích.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu