Co byste měli vědět, než se dětem rozhodnete pořídit živého velikonočního králíčka

Králíci jsou aktivní a mazlivá zvířata, která jsou také velmi společenská a hravá. Snadno si vytvoří se svými chovateli úzké pouto, a pokud víte, co od nich můžete očekávat, mají potenciál být úžasnými domácími mazlíčky. Králíci se vyskytují v mnoha různých plemenech, která se liší svým vzhledem i velikostí, jejich obecné charakteristiky jsou ale podobné.

Chování a temperament

Králíci jsou společenští tvorové. Při šetrném zacházení jsou obvykle docela krotcí, hraví a zábavní. Mnozí se dokonce naučí reagovat na své jméno a přijít na zavolání. Králíci si často vytvářejí úzké vazby na své majitele a jsou rádi v jejich blízkosti. Většině králíků nevadí, když je někdo bere do ruky. Nemají tendenci kousat, ale mohou kousnout nebo škrábat, pokud mají pocit, že se s nimi špatně zachází.

Ideální je chovat více než jednoho králíka, aby byly uspokojeny jejich sociální potřeby. Příslušníci opačného pohlaví mohou být chováni společně, pokud jsou kastrovaní. Nikdy by však neměli být v blízkosti jiných zvířat, která by je mohla považovat za kořist. S dobře vychovanými psy a kočkami ale problém nebývá.

Základní péče

Péče o králíky je poměrně jednoduchá – denní krmení a pravidelné čištění. Nutností je také pohyb mimo klec a potřeba obrušování zubů. Všechny prostory, kde se králík bude pohybovat, musí být zabezpečeny, například aby králík omylem nekousl do kabelu. Pokud nechcete králíkovi dopřát výběh po domě či bytě, můžete mu vytvořit výběh. Ideální jsou ohrádky určené pro štěňata.

Králíci se sami upravují, ale kartáčování pomáhá odstraňovat uvolněnou srst. Krátkosrsté králíky kartáčujte zhruba jednou týdně. Dlouhosrsté králíky je často třeba kartáčovat denně, aby se zabránilo zamotání a tvorbě chomáčů. Koupání obecně není nutné. Většina králíků potřebuje stříhat drápky, protože ve vnitřním prostředí si je dostatečně neobrousí.

Králík na klíně.
zdroj: pixabay.com

Klec

Velikost klece, ve které budete králíka chovat, závisí na jeho velikosti. Výška klece by měla vždy být větší než výška králíka, když se plně vztyčí na zadní nohy. Uvnitř poskytněte králíkovi dostatek hraček, včetně těch na obrušování zubů, poličku, na kterou může skákat, keramické misky na krmivo a vodu, nebo též pítko, prostor na seno a box na stelivo. Ujistěte se, že se všemi předměty je v kleci stále dostatek místa, aby se králík mohl plně natáhnout.

Bez ohledu na to, jaký typ klece pro svého králíka zvolíte, dbejte na to, aby dno neklouzalo. Používejte papírovou podestýlku bez barviv nebo hobliny, nepoužívejte hrudkující podestýlku. Můžete také králíkovi dát slámu, aby si mohl vytvořit útulné hnízdo. Plánujte čištění steliva alespoň každý druhý den a každý týden umyjte celou klec mýdlem a vodou.

Krmení

Králíci jsou býložravci a jejich denní strava by se měla skládat převážně ze sena. Každý den podávejte neomezené množství travního sena, které můžete jednoduše dát do klece nebo do speciálního krmítka. Seno doplňujte různými druhy zeleniny. Vhodnou volbou jsou hlávkové saláty, bylinky, řeřicha, mrkev či okurka. Ostatní zeleninu a ovoce dodávejte v omezenějším množství. Můžete také nabízet omezené množství králičích granulí. Překrmování granulemi může způsobit zažívací problémy a obezitu. Králíci by měli mít vždy přístup k čerstvé vodě.

Zdravotní problémy

Králíci jsou náchylní k některým zdravotním problémům, jako jsou trávicí potíže, včetně zácpy či naopak průjmu, oční problémy, jako jsou vředy na rohovce, infekce dýchacích cest a rozmanité kožní problémy. U některých králíků se také mohou vyskytnout přerostlé zuby. Zuby králíkům neustále rostou a je třeba je obrušovat prostřednictvím stravy a žvýkacích hraček.

Výcvik na podestýlku

Většina králíků snáší výcvik na stelivo dobře, jde o poměrně čistotná zvířata. Umístěte bedýnku na stelivo, do které může králík snadno naskočit a vylézt z ní, do klece. Zajistěte také, aby měl králík přístup k boxu vždy, když je mimo svou klec. Kromě steliva dejte do boxu hrst sena, které by mělo králíka nalákat, aby do něj šel. Box udržujte v čistotě, pokud bude příliš špinavý, králík ho pravděpodobně nebude chtít používat.

Zdroj: myhouserabbit.com, vetcarepethospital.ca

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu