Co dělat, když si váš čtyřnohý miláček zlomí prst?

Stejně jako lidé si i psi občas zlomí prsty na nohou. Problémem je, že zlomené prsty často nejsou tak dobře vidět jako zlomeniny větších kostí. Ať se již jedná o kost zcela zlomenou či jen naprasklou, je třeba, aby zranění majitelé věnovali svou pozornost, jinak by se zlomenina nemusela správně zahojit a zároveň by mohla způsobit další komplikace.

Nejčastější příčiny, které vedou ke zlomeninám

Existuje několik způsobů, jak si mohou psi zlomeninu přivodit. Mezi nejčastější příčiny patří:

  • Šlápnutí na nohu – to se týká zejména menších plemen psů. Malé psy jejich majitelé někdy nechtěně šlápnou, a protože jejich prsty mají velmi malé kůstky, mohou se poměrně snadno zlomit.
  • Skákání – u větších psů může zlomeninu prstu přivodit skok z výšky, například ze schodů. Síla, která působí na prsty při dopadu, je pro některé kosti příliš velká.
  • Uvíznutí – občas se pes pokusí prolézt plotem nebo mu noha v něčem uvízne, například ve volné niti na dece nebo dřevěném prkně na terase. Jeho snaha nohu vyprostit může skončit zlomeným prstem.
  • Nehody v autě – rovněž autonehody jsou častou příčinou zlomenin prstů a dalších kostí.
  • Zranění způsobená pokousáním – když se zvířata perou, mohou se navzájem chytat zuby za končetiny. Pokud jiné zvíře kousne psa do nohy dostatečně silně, může mu zlomit prst.
  • Špatná výživa nebo stáří – pokud není pes správně živen, nemusí mít dostatečnou hustotu kostí. Zlomené prsty jsou často důsledkem toho, že psi nemají dostatek vápníku. Starší psi mají stejně jako lidé přirozeně slabší kosti a někdy i pouhé seskočení z gauče může skončit zraněním.

Příznaky zlomeného prstu u psa

Psi se zlomeným prstem na noze mohou projevovat bolest pláčem nebo kňučením, zejména když na zlomený prst tlačíte nebo když se ho někdo dotkne. Velmi často též kulhají při chůzi nebo si „drží“ tlapku, a to i v klidovém stavu. Prst nebo i celá tlapka může vypadat otekle, u dlouhosrstých plemen psů to ale může být těžko viditelné. V neposlední řadě si psi ve snaze zmírnit bolest zlomený prst olizují.

zdroj: pexels.com

Jak zjistit, že pes má prst skutečně zlomený?

Pokud máte podezření, že si váš čtyřnohý miláček prst skutečně zlomil, nejjednodušší a nejvhodnější řešení je vzít psa k veterináři, který provede rentgenové vyšetření. Někdy stačí i pouhé prohmatání tlapky.

Léčba a omezení

V závislosti na tom, který prst je zlomený, může být použita dlaha nebo sádra, která udrží zlomenou kost izolovanou, dokud se nezahojí. Ve vzácných případech může být nutná operace, při které se do zlomené kosti umístí čep. Obvykle se předepisují léky proti bolesti a zánětu, aby se pes se zlomeným prstem cítil lépe, a pokud je se zlomeninou spojena i řezná rána, mohou se k prevenci před infekcí použít také antibiotika.

Zraněným psům by samozřejmě neměl být povolen velký pohyb, zejména běhání a skákání, jinak by se kost nemusela správně zahojit. Na zhojení kosti je obvykle potřeba minimálně jeden měsíc, ale může to trvat déle v závislosti na typu zlomeniny, věku psa, přítomnosti infekce i na tom, jak dobře se majitelům daří omezit psovi aktivitu.

Zdroj: bluepearlvet.com, doggysaurus.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu