Co dělat, když váš pes kašle a dáví se?

Pokud váš pes začne náhle vydávat dávivé zvuky nebo kašlat, může to být alarmující. Někdy jde jen o jednorázové zakašlání, jindy se může jednat o chronický problém. Psi se pohybují po světě pomocí „nosu“, a proto se jejich čumák dostává do kontaktu s různými věcmi, jako je prach, bakterie a špína. U většiny psů se tak někdy v životě objeví kašel, určit jeho příčinu ale může být velmi obtížné. Co nejčastěji způsobuje kašel nebo dávení psa a co můžete udělat, abyste předešli vzniku zbytečných problémů?

Jak poznat, zda jde o kašel?

Kašel a dávení se někdy v mnohém podobají, ale nejde o totožné potíže. Kašel je chrčivý zvuk, který vzniká, když pes „vytlačuje“ vzduch z hrdla a tlamy. Kašel je produktivní reflex, který je stimulován podrážděním nebo cizí látkou v průdušnici nebo průduškách. Je to ochranný mechanismus, který má udržet dýchací cesty čisté.

Dávení je záchvat, který se podobá zvracení, ale z vašeho miláčka nic „nevychází“, v některých případech trochu hlenu. Někdy pes zakašle a pak se na konci kašle i dáví, ale obojí může nastat i samostatně. Váš popis druhu kašle, kdy se kašel objevuje, například v klidu, při běhu či v noci, a zda kašel něco vyvolává, jsou důležité informace, které mohou pomoci vašemu veterináři určit diagnózu.

Typy kašle u psů

  • Vlhký kašel – pomáhá zvířeti vyčistit dolní cesty dýchací od hlenu a jiných látek. Vlhký kašel produkuje hlen, sekret nebo pěnu.

  • Suchý kašel – je kašel bez přítomnosti „tekutiny“ a podílí se na něm spíše podráždění nebo zúžení dýchacích cest.

  • Kýchání – je podobné kašli, ale podráždění pochází z nosních dutin. Obrácené kýchání je běžně mylně považováno za kašel a je běžně pozorováno u malých a brachycefalických psů. Při obráceném kýchnutí je vzduch silou vtahován čenichem dovnitř, místo aby byl vytlačován ven, a zní jako chrčení.

  • Akutní kašel – objevuje se náhle a po krátkou dobu.

  • Chronický kašel – objevuje se opakovaně po delší dobu.

Jaké jsou nejčastější příčiny kašle a dávení u psů?

Potrava či nevolnost

Někdy pes jí tak rychle, že se mu potrava dostane do průdušnice místo do jícnu. To může způsobit, že začne kašlat nebo se dávit ve snaze dostat potravu ze špatné trubice. V takovém případě můžete psa „povzbudit“, aby jedl pomaleji, a umístit mu potravu do misky, která je v přiměřené výšce vzhledem k jeho velikosti. Pokud pes z nějakého důvodu pociťuje žaludeční nevolnost nebo trpí refluxem, může dojít k dávení. U psů s chronickým refluxem se může vyvinout chronický kašel.

Cizí předmět

Kašel, který je akutní a zní spíše jako dávení, zejména pokud je doprovázen olizováním nebo pokusy o polykání, může být známkou toho, že vašeho psa bolí v krku nebo mu v něm něco uvízlo. Tráva, semena, hlína, malé kousky klacků či hraček mohou uvíznout v průdušnici. Pokud ani po několika pokusech o zakašlání nedojde k vypuzení cizího předmětu, měli byste psa vzít k veterináři, aby ho co nejdříve vyšetřil a cizí těleso odstranil.

Respirační onemocnění

Pokud pes trpí onemocněním, které postihuje jeho dýchací cesty, může též docházet ke kašli nebo dávení. Příčinou těchto příznaků je zánět a podráždění průdušnice nebo plic. Zápal plic, psincový kašel, chřipka, zánět průdušnice, napadení plicními červy, plísňové infekce, psinka a další onemocnění, která způsobují problémy s dýchacím ústrojím, budou vyžadovat veterinární péči.

Některá malá plemena, zejména jedinci s nadváhou, jsou náchylná ke kolapsu průdušnice. K tomu dochází, když chrupavka, která drží průdušnici otevřenou, zeslábne. V důsledku snížení průchodnosti dýchacích cest může docházet ke kašli.

Psi s tímto onemocněním mají často suchý a chronický kašel, který se zhoršuje, když je pes vzrušený, tahá na vodítku nebo je zvedán. Prevence zahrnuje udržování zdravé hmotnosti psa či používání postroje místo obojku.

Pes s injekcí.
zdroj: unsplash.com

Onemocnění srdce

Psi se srdečními problémy, včetně zvětšeného srdce, srdečního šelestu a městnavého srdečního selhání, mohou mít též záchvaty kašle. Onemocnění srdce může též způsobit zánět v plicích. Nahromadění tekutiny v plicích může způsobit kašel, zejména když je pes v klidu. Při těchto stavech bude pes pravděpodobně kašlat a dávit se ve snaze vyčistit si dýchací cesty, ale to nepomůže. Pouze veterinární péče může vašemu psovi přinést úlevu.

Diagnostika příčiny a léčba

V případě, že kašel či dávení u vašeho psa přetrvává určitou dobu, je vhodné navštívit veterináře. K určení diagnózy může být zapotřebí rentgenové vyšetření, vyšetření krve, echokardiogram a další testy.

V závislosti na příčině se bude lišit plán léčby. Pokud je u vašeho psa diagnostikováno onemocnění, které vyžaduje krátkodobou léčbu, budou pravděpodobně předepsány léky, včetně antibiotik. Psům s diagnózou srdečního onemocnění mohou být předepsány celoživotní léky na zvládání tohoto onemocnění a jeho příznaků.

Jak předcházet kašli nebo dávení u vašeho psa?

I když nemůžete zabránit všem věcem, které mohou u vašeho psa způsobit kašel nebo dávení, přesto můžete udělat několik užitečných věcí. K základům patří pravidelné očkování proti některým nemocem a parazitům a pravidelné prohlídky u veterinárního lékaře, které mohou pomoci s prevencí a včasnou diagnózou případného problému.

Zdroj: myfamilyvets.co.uk, merckvetmanual.com, acvs.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu