Anna Horelová pracuje jako vedoucí dekoratérů v jedné pražské Ikea. Prozradila pár informací o tom, jaký vztah Češi k bydlení mají či jaký styl v bydlení preferují.
Dekoratéři v pražské Ikea se snaží co nejvíce trefit do vkusu Čechů. K tomuto účelu dokonce vymysleli projekt, který se týká reálných návštěv v domácnostech. Je to velmi náročné, a tak projekt probíhá zhruba 1 x za rok, vždy, když se v Ikea chystá nějaká větší přestavba. Jednou za rok se také mění typické „pokojíčky“ (takzvané „room sety“), kterými je obchodní společnost proslulá. Skvěle vám prostřednictvím room setu předvede, jak lze zařídit byt o pouhých 18 m2 a podobně.
O čem vypovídají poslední průzkumy?
V poslední době lidi nejvíce trápí úložné prostory. Je to náročná záležitost, a tak řešení úložných prostor lidé stále posouvají na neurčito. Češi také hodně bojují s osvětlením. Klasikou je panelákový byt, kde je jeden drát vytažený ze stropu, a tím se považuje otázka osvětlení za vyřešenou. Také jsme zjistili, že místo obývacích pokojů si lidé pořizují jakési multifunkční prostory, kde se lidé chtějí potkávat, a zároveň tam každý chce mít svůj vlastní koutek. Dále se zjistilo, že lidé nejsou moc zvyklí pracovat s textiliemi, neuvědomují si, že je mohou sezonně měnit a dávat tak interiéru pokaždé úplně jiný vzhled.
Typická česká domácnost
Podle statistik jde o rodinu s 1 až 2 dětmi, která bydlí v paneláku v bytě 3 + 1. V interiéru preferují moderní styl, sázejí na jistotu a bojí se příliš experimentovat s barvami, takže oblíbené jsou neutrální tóny. Problém mají se zařízením koupelen a kuchyní.
Běžná česká domácnost je nekoncepční a interiéry bývají přeplácané. Jsme národem sběratelů – sbíráme vázičky, suvenýry, nepraktické dárky – ty si pak vystavujeme jako typické „lapače prachu“. Interiér pak působí roztříštěně a nevíte, kam upnout pozornost. Můžou tu být i hezké a solitérní kousky, ale právě v tom množství zapadnou.
Češi k bydlení přistupují také velmi racionálně. Novou židli si koupí až tehdy, kdy se té staré ulomí noha, ale tu ještě opraví a odvezou na chatu. Chybí nám vášeň pro skutečně pěkné věci a nezvládáme koordinaci barev. Nenaučili jsme se využívat služeb interiérových designérů, ačkoli i s platbou odborníkovi by nakonec byl interiér nejen levnější, ale mnohem vkusnější. Designéra pořád považujeme za nadbytečnou investici.
Dají se lidé v oblasti bydlení vzdělávat?
Snažíme se lidi inspirovat a prostřednictvím již zmiňovaných room setů demonstrovat, jak může domácnost vypadat. Úhledně, čistě a prostorně. Také školíme prodejce, aby měli povědomí o různých stylech, aby věděli, co je nejlepší s čím kombinovat, protože oni jsou ti, kdo pracuje se zákazníkem a zákazník od nich často radu přímo vyžaduje.
Říká se, že méně je obvykle více. Pokud budete mít čas a chuť, zkuste si interiér trochu uvolnit a provzdušnit prostor. A nemusíte se bát i celkové změny, nábytek z Ikea není ten nejdražší a jak vidíte, i prodejci vám mohou profesionálně poradit!