Co si rozmyslet předtím, než se pustíte do stavby zahradního jezírka?

Zahradní jezírko může být malým projektem, ale proměnit se může i v nákladnou stavbu. Před tím, než se pustíte do tvorby zahradního jezírka, byste si měli rozmyslet některá důležitá kritéria. Co tedy brát v potaz?

Rozmyslete si…

První byste si měli rozmyslet, jaký bude účel vytvořeného jezírka? Bude sloužit pouze k okrase zahrady a k vaší relaxaci, kdy si k jezírku sednete na lavičku? Nebo bude domovem pro ryby a rostliny? Máte rádi vodu a milujete koupání v přírodě? V tom případě vám jezírko může sloužit i ke koupání.

Rozmyslet byste si také měli, kolik chcete do přípravy jezírka investovat a jaký tvar a přesnou podobu by mělo jezírko mít. Myslet byste také měli na místo, kam jej umístíte a zda je pro vás opravdu důležité, popřípadě jedná-li se jen o rozmar. Stavbou jezírka totiž práce neskončí, jezírko musíte také naplnit vodou a pořídit kvalitní filtrační technologii a UV lampu.  

zdroj: pixabay

Typ budoucího jezírka

Rozhodnout byste se měli, zda budete chtít pouze čistě koupací jezírko, které přinese příjemné ochlazení přes léto, chcete-li v něm mít také okrasné ryby, nebo vám stačí se na něj dívat a osadit jej vegetací v čele s lekníny. Každé jezírko s jiným účelem má také jiné náležitosti, které si je již před samotnou stavbou nutné rozplánovat. Čemu dáte přednost?

Investice a velikost

Svou roli hraje samozřejmě také to, kolik do jezírka můžete investovat. Cena se přitom odvíjí především od velikosti a celkové náročnosti jezírka, především na filtraci a izolaci. Ceny jezírek se také odvíjí od vašich přesných požadavků. Co se týká tvaru jezírka, můžete si zvolit jezírka pravidelných i nepravidelných tvarů, záleží na vaší fantazii a tom, jak zapadne do zahrady.

zdroj: wikimedia

Čím se jezírko napouští?

Myslete také na to, že investice se týká nejen postavení jezírka, ale i jeho napuštění a pravidelné údržby. Jezírko se napouští pitnou vodou z řádu. Jezírko se nenapouští vodou ze studny či vodou dešťovou. Ty totiž neodpovídají svou tvrdostí, pH, alkalitou, obsahem dusitanů apod. V jezírku napuštěném vodou ze studny se mohou objevovat odolnější řasy a může dojít k poškození čerpadel. Dešťová voda má nižší hodnoty pH a může způsobovat problémy obyvatelům z rostlinné i živočišné říše.

Nepřehlédněte: Okurková plíseň řádí. Jak na prevenci a léčbu, abyste nepřišli o úrodu.

Stavbou to nekončí

Nezapomínejte ani na to, že stavbou jezírka to teprve vše začíná. Zahradní jezírko musí obsahovat filtrační technologii, popřípadě UV lampu, které zajišťují vysokou kvalitu vody a chrání jezírko před zničením.

zdroj: pxfuel

Autor: Daniela Nováková
ZAVŘÍT