Děti jsou středem našeho Vesmíru. Zařizujete dětský pokojík nebo stěhujete vaše miminko ke staršímu sourozenci? Nechte se inspirovat!

Dětský pokoj bývá skutečným problémem v mnoha domácnostech. Jak to udělat, když dětí máte víc než pokojů? A problém mívají i rodiče jedináčků, aby dítě nemělo pocit, že bylo „odstrčeno“, a teď se cítí samo. A co situace, kdy staršímu dítěti „strčíte“ do pokojíku mimino? Nicméně, děti jsou tvárné, a to i v pozdějším věku, takže pokud pochopí, že všechny změny se dějí v jeho prospěch, respektive také v jeho prospěch, přijme je s radostí. V tomto článku si popovídáme o nábytku, prostoru pro dítě, ale také o barvách a jejich vlivu.

Kolik prostoru je „dost“?

Možná máte pocit, že malým dětem stačí mrňavý pokojík s palandou, zatímco největší místnost v bytě je, jak už to standard velí, obývací pokoj. Schválně se zamyslete nad tím, co všechno dělají děti ve svém pokojíku a co se děje v obývacím pokoji během dne. Pokud jste si opravdu blízcí, nemělo by rodičům vadit, pokud jejich ratolesti okupují část obývacího pokoje a skvělé je, jestliže se v této místnosti cítí všichni a spolu spokojeně.

Anketa: Kdy jste přestěhovali mladší dítě k tomu staršímu?
Celkem hlasů: 444

Pokud pokoj ale využíváte pouze pro občasné návštěvy příbuzenstva 2 x do roka, kdy si „holky“ stejně nejlépe popovídají v kuchyni, asi by stálo za to uvážit, zda pokoj nevěnovat dětem. V rámci jejich co nejlepšího vývoje je to skutečně výborná varianta.

Barvy překvapí i pobaví

V naší společnosti už to tak je. Holčička – růžová, chlapec – modrá. Už od narození. Nikdo se později dětí pořádně nezeptá, co se líbí jim! (Dokud tedy nedospějí do věku, kdy to rodičům zvládnou říct.)

Během výzkumů barevného vnímání, které byly prováděny na nejmenších dětech se například ukázalo, že pokud dětem ve věku 4 až 9 měsíců exponujete stále dokola třeba modrou barvu, a pak i všechny barevné tóny modré, začnou se nudit. Jestliže najednou přidáte zelenou, miminko opět zbystří a začne sledovat a vyhodnocovat, co se děje. Barvy tedy děti rozhodně rozeznávají už od narození. Jiný výzkum poskytl informaci, že batolata kolem 3 let věku se nejrychleji naučí pojmenovávat barvy, které se jim líbí.

Barvy, barvy a zase jenom barvy!

Barvu pokojíku i jeho vybavení proto nechejte co nejvíce na rozhodnutí i maličkého dítěte. Má-li rádo sytě červenou, asi není vhodné touto barvou namalovat všechny zdi, ale určitě dítko potěšíte, pokud mu koupíte červené interiovérové doplňky. Základ pokoje zkuste nechat co nejvíce neutrální – používejte samonalepovací tapety, bordury, barevné koberce, lampičky, ložní povlečení… zkrátka, co vás napadne. Preference barev se s věkem mění, a jak dítě roste, snadno vyměníte doplňky a pokoj sladíte do nové barvy, aniž byste jej celý bourali a renovovali.

Nábytek. Méně je více

Dětský pokoj nepotřebuje být zacpaný nejrůznějšími kusy nábytku. Vůbec se nebojte toho, když v dětském pokoji budou jen ukládací prostory a postýlka. Je zapotřebí hodně místa na zemi, kde si batole bude hrát, zajistěte mu hlavně kvalitní podlahu a koberce. Další potřebné vybavení stačí dokupovat podle toho, jak dítě roste. Navíc z nového kusu nábytku může mít opravdovou radost, jako z dárku!

Můžeme jen s úsměvem sledovat, jak děti rostou a začínají mít své vlastní preference. Neoblečou si to, co jim ráno připravíte a v pokojíčku to vypadá ledasjak. Zkrátka to už není náš, ale jejich vesmír!

 

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT