Domácí lékárna v podobě pokojových rostlin

Pokojové rostliny pro většinu z nás představují jednu z dekorací našeho domova. Zelené rostliny jednak činí naše interiéry útulnější a jednak představují jakýsi kousek živé přírody, který doma máme. I v domácích podmínkách v bytě můžeme pěstovat obrovské množství rozmanitých pokojových rostlin. Kromě rostlin, které jsou díky svých květům či listům zajímavé z estetického hlediska, můžete navíc doma pěstovat i rostliny, které mají prokazatelné léčivé vlastnosti, a mohou vám tak pomoci v případě nejrůznějších zdravotních potíží. Pojďme si blíže představit tři z nich.

Rýmovníkem proti nachlazení

Jak již značí jméno rýmovník, je tato nenápadná zelená rostlina skvělým pomocníkem především v boji s nachlazením a jeho nepříjemnými projevy. Kromě označení rýmovník se někdy můžete setkat i s jejími názvy, zejména mexický eukalyptus, kubánské oregano či španělský tymián. Pro rýmovník je typické především specifické aroma, které je ještě intenzivnější, pokud promnete jeho listy mezi prsty. Toto aroma je nejčastěji připodobňováno ke směsi vůně eukalyptu, meduňky, máty a kafru. Někteří lidé ale zároveň cítí i tymián či oregano.

zdroj: pixabay.com

Silice rýmovníku mají velmi pozitivní vliv na naše dýchací cesty. Inhalace jeho aroma ulevuje nejen při nachlazení, ale pomáhá rovněž při projevech astmatu. Kromě inhalace lze z listů rýmovníku připravit rovněž léčivý čaj a v neposlední řadě lze listy jednoduše konzumovat přidáním do salátu. Mimochodem aroma rýmovníku údajně odpuzuje rovněž nezvaný hmyz, jako jsou komáři.

Aloe vera na nejrůznější drobná poranění či vyrážky

Nevšední rostlina, která svým vzhledem některým lidem připomíná kaktus, je pro své zázračné účinky v léčitelství využívána již po tisíciletí. Jistě jste si všimli, že poslední dobou je ale rovněž velmi často využívána i v nejrůznějších kosmetických produktech. V listech aloe se totiž ukrývá jedinečná tekutina, která v sobě obsahuje mnoho nejrůznějších zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů.

zdroj: pixabay.com

Jednou z nejdůležitějších látek je lignin, který velmi účinně napomáhá k hojení nejrůznějších drobných ran. Proto je potření šťávou z aloe tak účinné a ulevující při nejrůznějších odřeninách, kousnutí hmyzem i kožních problémech. Šťáva má nejen zklidňující a chladivé účinky, ale pomáhá rovněž odstranit případné škodlivé mikroorganismy.  

Kalísie proti infekcím i bolesti hlavy

Další velmi léčivou pokojovou rostlinou je kalísie. Její léčivé schopnosti jsou velmi univerzální, prospívá dýchací i trávicí soustavě, pomáhá při zánětech a infekcích močových cest, migrénách, mykózách i popáleninách. Používají se zejména její fialové výhonky, ale léčivé vlastnosti v sobě ukrývají i listy. Z obojího lze poměrně snadno vyrobit léčivou domácí tinkturu, stačí výhonky a listy nechat vylouhovat ve vysokoprocentním lihu. Tyto tři pokojové rostliny samozřejmě zdaleka nejsou jediné, které v sobě ukrývají rozmanité léčivé vlastnosti. K dalším patří například ženšen, gotu kola či angínovník.

Zdroj: sciencedirect.com, bhg.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu