Domácí lékárnička: Co by v ní nemělo chybět a jak ji nejlépe skladovat?

Zatímco v autě máme autolékárničku všichni, doma tomu často tak nebývá. Nejrůznější medikamenty máme často poschovávané v šuplíkách a na poličkách, ale když se zraníme nebo máme z ničeho nic nějaký zdravotní problém, často zjistíme, že vhodný lék doma nemáme. Proto se vyplatí mít domácí lékárničku, která bude na jednom určitém místě a vždy dostatečně vybavená základními prostředky.

Co by měla domácí lékárnička obsahovat?

Obecně bychom v lékárničce měli mít léky a pomůcky, které potřebuje především v souvislosti s bolestí hlavy, svalů či kloubů, s drobnými domácími úrazy, nachlazením, střevními problémy a alergiemi. K základnímu vybavení by tak měla patřit dezinfekce, různé druhy náplastí a obvazový materiál na ošetření řezných ran, škrábanců či výronů. Dále léky a další prostředky na nejrůznější typy bolestí, tedy nejen tablety, ale i gely, masti, hřejivé náplasti či stahovací obinadla.

Samozřejmostí by měly být též volně prodejné léky na nachlazení, horečku, kašel a zažívací potíže, v podobě tablet, kapek či sirupů. K dalším užitečným medikamentům patří přípravky na alergie, opary, roztoky a kapky do očí či přípravky na drobné popáleniny, ať už od žehličky, vaření či slunce. V neposlední řadě se vyplatí mít v domácí lékárničce kromě teploměru též nůžky, kleštičky na klíšťata a pinzetu. Obsah lékárničky samozřejmě přizpůsobte též specifickým potřebám vaší rodiny z hlediska věku a případných zdravotních potíží či onemocnění.

Kam uložit lékárničku?

Lékárničku uložte na snadno přístupném místě, které je ale zároveň chráněno před dětmi či domácími mazlíčky. Vzhledem k tomu, že většina medikamentů vyžaduje skladování v suchu a temnu, nejlepší je vyčlenit na lékárničku zvláštní box či krabici. Existují i speciální uzavíratelné skříňky. Lékárničku též neskladujte v blízkosti tepla, například radiátoru, nebo na parapetu, kam na ni bude svítit slunce.

V lékárničce skladujte vždy léky v originálním balení s datem spotřeby i s příbalovou informací. Pro lepší organizaci můžete lékárničku uvnitř ještě rozdělit pomocí malých krabiček či košíčků. V jedné části se budou například nacházet léky, které používáte během nachlazení, v jiné náplasti, obvazy a dezinfekce, když se říznete. V případě potřeby vám takováto organizace „ušetří čas i nervy“. Nezapomeňte lékárničku pravidelně kontrolovat, prošlé léky odnést do lékárny a nahradit je novými.

Zdroj: activebeat.com, clevelandclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu