Dvougenerační bydlení: Opravdu má smysl?

Ačkoliv se v současnosti nejedná o zrovna oblíbený způsob bydlení, v dřívějších dobách nešlo o nic neobvyklého. Dvougenerační bydlení zde vždy mělo, ale i bude mít své místo. Jedním z mnoha důvodů, proč bydlet ve dvougeneračním domě může být nejen úspora financí, ale i nutnost postarat se o svoje rodiče. Bydlení by však nemělo být jen funkční, ale i příjemné. Může vám dvougenerační bydlení nabídnout spokojený život?

Dva byty v jednom domě

Spousta z vás ji jistě už teď říká, že dvougenerační bydlení nemůže fungovat. A to ani v případě, že se svými rodiči vycházejí víc než dobře. Někteří o tomto způsobu bydlení nechtějí ani slyšet kvůli svým vlastním špatným zkušenostem, jiní se brání už z principu – mají strach z nejrůznějších komplikací a problémů.  Přeci jen – je rozdíl bydlet několik kilometrů od svých rodičů, nebo je mít v patře nad sebou, ve stejném domě.

V dřívějších dobách však tento způsob bydlení nebyl ničím neobvyklým. Bylo přirozené, že spolu žily dvě, někdy i tři generace, které si předávaly své zkušenosti. V současnosti dvougenerační bydlení fungovat může. Záleží však na tom, na jakém principu u vás bude fungovat. Pokud zvažujete bydlení dvou rodin v jednom domě, budete si muset pořádně promyslet, jak bude dům vypadat, ale i to, jaká vzájemná pravidla si mezi sebou nastavíte. Tato pravidla vám pomohou spolu vycházet co nejlépe.

Zdroj: pixabay.com

Čtěte také: Jak odstranit zápach z myčky?

Dvougenerační bydlení má spoustu výhod

Správně navržený dvougenerační dům by měl být schopen nabídnout dostatek prostoru a soukromí oběma rodinám, které v něm budou žít. Současně by zde však mělo být dost prostoru na chvíle, kdy budou chtít obě poloviny rodiny trávit čas společně. Je jen na vás, jaká dispozice vám bude vyhovovat. Velmi častou variantou je jedna část rodiny v přízemí, druhá pak v patře. Vzájemně se pak navštěvují, ale bez povolení k sobě jen tak nepřijdou.

Ačkoliv pro vás může být zpočátku dvougenerační bydlení velkou výzvou, jistě nastanou chvíle, kdy tento způsob soužití oceníte. A to například ve chvíli, kdy budete od svojí rodiny potřebovat s něčím pomoct – nebudete muset jet přes polovinu republiky, bude stačit zazvonit na dveře pár metrů od vás. Společné soužití pak oceníte zejména ve chvílích, kdy budete potřebovat dohlédnout na svého domácího mazlíčka, pohlídat děti, zalít květiny v době vaší nepřítomnosti apod. Starší generace pak ocení možnost trávit svůj volný čas se svými dětmi a vnoučaty. Nemluvě o někom, kdo jim bude moct pomáhat při nákupech, návštěvách lékaře či opravách kolem domu.

Nepřehlédněte: Renovace bytu, kde se obědvá u stolu na ping pong

Zdroj: pixabay.com

Nevýhody tohoto způsobu bydlení

A poslední výhoda? Ušetříte za koupi pozemku, protože budete bydlet na jednom. Nemluvě o tom, že si budete moct vzájemně rozdělit splátky na tento dům. Dvougenerační bydlení vás vždy vyjde levněji než dva samostatné domy, které byste postavili o ulici dál. Možná si ještě říkáte, když je tento způsob bydlení tak úžasný, proč mnoha lidem nevyhovuje? Tady je seznam nejčastějších chyb, co se dvougeneračních domů týče:

  • Zahrada je propojená – ačkoliv spolu chcete trávit svůj volný čas, chcete mít i soukromí. Proto zahradu rozdělte na poloviny. Ale jen opticky, nikdy nestavějte betonový plot o dvou metrech.
  • Provoz v bytech – abyste předešli neshodám kvůli doplatkům za energie a dalším výdajům, snažte se zařídit, aby oba byty v domě mohly fungovat samostatně. Každý byt by pak měl být vybaven tak, aby nebylo třeba využívat vybavení bytu druhého.
  • Dětské pokoje nikdy neumisťujte nad ložnici jejich prarodičů – určitě by nebyli nadšení.
  • Pokud máte tu možnost, zajistěte, aby měl váš byt samostatný vstup. Vstup přes chodbu a schody do patra je jednodušší, ale méně praktický.

Autorský text | zdroj foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu