Energeticky úsporné domy dobývají svět a u nás jsou již také velkým trendem. Pokud máte v plánu stavět, určitě přemýšlejte nad pasivním domem.

V lednu 2020 by všechny nové budovy včetně rodinných domů postavené v zemích EU měly být energeticky téměř nulové. Tuto povinnost splňují takzvané nízkoenergetické a pasivní domy, které mají minimalizovanou spotřebu energie na vytápění, ohřev vody, klimatizaci či osvětlení. Nové zákony se dotknou i majitelů stávajících nemovitostí, kteří je budou chtít prodat. Při prodeji bude nutné prokázat energetickou náročnost.

Řešení se nabízí

Koncept nízkoenergetického řešení domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Ve srovnání s běžnou novostavbou má zhruba poloviční až třetinovou spotřebu energie na vytápění. Takzvané pasivní domy vykazují dokonce spotřebu ještě nižší. Nízkoenergetický dům je jakýmsi kompromisem mezi domem pasivním a „běžnou“ výstavbou. V zahraničí už je dnes standardem.

Pokud vás řešení zaujalo, projekt určitě svěřte týmu specialistů. Nemá smysl na něm šetřit, peníze se vám mnohonásobně vrátí na ušetřených energiích. Dům musí mít několik základních znaků – kompaktní tvar, okna orientovaná na jih, nadstandardní tepelnou izolaci, regulaci vytápění s využitím tepelných zisků a strojní větrání s rekuperací tepla. Nevhodné jsou přízemní domy s velkým půdorysem. Stavba nízkoenergetického domu je dražší, s optimálním projektem asi o 10 % nákladů.

Jak umístit okna?

Okna a prosklené plochy je žádoucí umístit na jižní stranu domu. Orientace oken na západ a východ by totiž v létě způsobila přehřívání. Naopak umístění na severní stranu vede k tepelným ztrátám. Severní strana se výborně hodí pro nevytápěné prostory, jako je například garáž, dílna, skladovací prostory nebo spíž.

Izolace nade vše

U úsporného domu by tepelná izolace měla mít sílu až 50 centimetrů. A to nejen u venkovních zdí, ale také u podlah a mezi vytápěným a nevytápěným prostorem. Aby vám zdi nevznikly příliš silné, zvolte co nejtenčí zdivo. Izolaci pak umístěte mezi zdivo a omítku nebo mezi dvě vrstvy zdiva. Před ztrátami tepla musí být ochráněna i okna, dbejte tedy na dostatečné izolační schopnosti skel, rámů a zabudování.

Pokud se chystáte stavět, počítejte tedy s právními úpravami, které nastanou a dobře si spočítejte, kolik váš dům bude schopen ušetřit. Trochu větší investice se v tomto případě opravdu vyplatí!

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | Jakou sílu by měla mít tepelná izolace u pasivního domu?

Jakou sílu by měla mít tepelná izolace u pasivního domu?

zavřít reklamu