Etiketa a nálepky: Jak vyhrát boj při jejich odstraňování?

Většina věcí, které dnes koupíme, má na sobě nejrůznější etikety a nálepky s čárovými kódy a dalšími informacemi. Na jednu stranu je to pochopitelné, na stranu druhou jsou s těmito nálepkami spojeny nepříjemnosti. Odstranit je totiž nebývá úplně snadné. Podobné problémy vás čekají, když si třeba chcete nechat sklenici od marmelády a použít ji na něco jiného. Dostat z ní papírovou etiketu a následně zbytky lepidla, vyžaduje značnou dávku trpělivosti.

Namočení i správný směr

Účinné odstranění etiket a nálepek závisí na povrchu, na kterém se nacházejí. Na předmětech, které lze vystavit působení vody, vám odstranění nálepek pomůže usnadnit namočení ve dřezu či vložení do myčky. Poté je ale nutné poradit si s lepkavými zbytky. U předmětů, které nelze namočit, můžete zkusit etiketu opatrně odstranit mechanicky, například tupou stranou nože odlepit rohy a poté se pokusit nálepku „stáhnout“. Mimochodem důležitý je správný směr, táhněte vždy podélně, nikoli směrem nahoru.

Fén na vlasy

Velkým pomocníkem k odstranění etiket a nálepek, nejen z předmětů, které nelze namočit, je fén. Stačí nastavit fén na nejvyšší teplotu a držet ho přibližně minutu až dvě co nejblíže nad etiketou. Známé je především používání fénu k odstraňování dálničních známek.

Arašídové máslo

Zbytků lepidla po etiketě či nálepce na skle, plastu či dřevě se poměrně jednoduše zbavíte pomocí arašídového másla. Kombinace fénu a arašídového másla je jednou z nejúčinnějších. Nejprve odstraňte horní povrch samolepky, poté na zbytky naneste malé množství arašídového másla a nechte chvilku působit. Arašídové máslo zbytky změkčí, následně je stačí jen setřít.

Rostlinný olej a jedlá soda

Jedlá soda je jedním z nejuniverzálnějších domácích pomocníků. Její kombinace s malým množstvím rostlinného oleje, například kokosového, velmi dobře funguje také na odstranění zbytků etiket. Smíchejte jedlou sodu s olejem v poměru jedna ku jedné a směs naneste na lepivé místo. Po přibližně půl hodině setřete houbičkou a předmět umyjte.

Balzám na rty

Věděli jste, že váš oblíbený balzám na rty, vám může pomoci změkčit zbytky samolepek a usnadnit jejich odstranění? Stačí balzám nanést na nálepky a nechat ho alespoň deset minut působit. Poté etiketu snadno seškrábnete.

Technický benzín či odlakovač

Tyto dva prostředky si se zbytky lepidla po odstranění etikety poradí vždy. Vzhledem ke své agresivitě se ale nedají použít a všechny typy povrchů.

Zdroj: simplemost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu