Experti radí, jak řádně vyčistit vaši koupelnu. Zabraňte šíření koronaviru v domácnosti

Šíření koronaviru ve vlastním domě je asi tím nejhorším scénářem, na který bychom mohli narazit. Proto se britští virologové Dr. Javid Abdelmoneim and Dr. Lisa Cross rozhodli široké veřejnosti poradit, jak vyčistit hlavně koupelnu, abyste roznesení nemoci předešli. Nejlepší je chovat se tak, jako by už nemoc ve vašem domě byla. Zaměřte se na místnost, kde se koncentruje nejvíce lidí. Ve většině domácností je to koupelna, kterou byste tak měli pravidelně čistit.

Jak tedy koupelnu vyčistit?

Nejprve byste se měli zaměřit na toaletu. Jejímu čištění věnujte několik málo minut každý den, protože právě tady je největší riziko, že se nakazíte. Nejenom, že na toaletě trávíte dost času, ale navíc zde saháte na už tak biologicky kontaminované povrchy. K čištění záchodu naštěstí stačí použít pouze obyčejné bělidlo. Pokud jej nemáte, vystačíte si i s horkou vodou a mýdlem, díky nimž se viru taktéž zbavíte.

Dejte si pozor na splachování

Všichni z médií víme, že se nový koronavirus šíří kapénkovým způsobem přes sliznice. Lidsky řečeno se můžete nakazit pokaždé, když někdo ve vašem okolí zakašle nebo když se nešetrně vysmrká. K vytváření kapének by mohlo dojít i při splachování, a proto se naučte ještě před spláchnutím sklopit prkénko. Tím pádem se zabrání vytečení a rozšíření částic do okolního vzduchu, takže je nesrovnatelně menší šance vašeho nakažení.

Nezapomeňte na čištění i dalších povrchů

Šíření koronaviru ale nezabráníte pouze čištěním koupelny a konkrétně záchodu. Kontaminovat se mohou i podlahy, držadlo toaletního papíru, vypínač nebo věšák na ručníky. Všechna tato místa by měla být pravidelně čištěna horkou vodou a mýdlem. Dobrou prevencí je i výhradní použití osobního ručníku. Sdílení jednoho ručníku totiž bylo identifikováno jako velice snadný způsob přenosu viru z jednoho člena domácnosti na druhého.

Pakliže máte podezření na šíření koronaviru u vás v domácnosti, kompletně vyčistěte zejména koupelnu. Nejlepší je ale prevence, a proto byste k vytírání a jarnímu mytí oken měli přidat i pravidelnou očistu horkou vodou a mýdlem.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT