Pokud se chystáte stavět a zabýváte se výběrem vhodné parcely, v našem článku se dozvíte víc. Jistě, je tu mnoho subjektivních kritérií, ale existuje i řada kritérií obecně platných.
Urbanistické zákonitosti
Při volbě pozemku je opravdu vhodně zabývat se jeho orientací vůči světovým stranám, tedy umístění vjezdu, vlastní plochy a venkovní části domu. Většina ulic v obytných souborech je obestavěna z obou stran. Je potřeba respektovat vedení inženýrských sítí a problém vzniká každému, kdo chce stavět.
Jestliže ulice vede od severu k jihu a vjezdy jsou od východu nebo západu, je to dobré, většina obytných místností se dá situovat k jihu, jihozápadu či jihovýchodu.
Horší situace nastává, když ulice mezi parcelami vede od západu k východu. Jedna strana má ideální orientaci na jih, ale na úkor strany protější, která je celá orientována na sever.
Urbanistické zákonitosti zbytečně vytvářejí domy a ulice s handicapem.
Na rovině či ve svahu?
Dům na rovině je stabilní a klidný, ale svah přináší dynamiku a vzruch a vznikají architektonicky zajímavá řešení. Nejprve je třeba si zodpovědět, zda hlavní vstup bude orientován do ulice na svahu nebo směrem dolů. A jak velké je převýšení terénu, jestli je větší nebo menší než standardní konstrukční výška podlaží, tedy zhruba 3 metry.
Další nepříjemnost může připravit svažitost pozemku. Pokud je převýšení třeba pouze 1 metr, je potřeba odkopat poměrně velké množství půdy do hloubky, odvézt a skladovat. To může stavbu šokově prodražit. Skutečně dobrý architekt umí stavbu vyřešit i bez velkého odvážení či navážení zeminy. Proto doporučujeme raději připlatit na projektu než potom na stavbě mnohem víc.
Řešení pro svah
Pokud plánujete dům do svahu a s horní přístupovou cestou, nejlepším řešením je asi obytné místnosti umístit do vrchního patra, aby byly v rovině s cestou. Výborným tipem je udělat terasu obývacího pokoje na střeše předsunutého spodního patra a třeba zde udělat i přímý vstup na zahrádku. I spodní patro nabídne kontakt se zelení, jediné, co se vám může zdát nezvyklé je, že například do ložnice či pracovny půjdete po schodech dolů, nikoli naopak, jak je zvykem.
Rizika podzemí
Jsou zde ještě dvě důležité věci, na které je třeba při výběru svažitého pozemku dát pozor – jeho geologické, přesněji hydrogeologické charakteristiky a radonové riziko.
Komplikací je také těžko rozpojitelná skála, jílovité podloží, které nepropouští, respektive nevsakuje vodu, písečný sediment nebo takzvaná navážka. Ono dům v současné době můžete postavit prakticky na jakémkoli podloží, ale jde o opravdu vysoké náklady na stavbu.
Přejeme vám, ať si pozemek vyberete ke své plné spokojenosti.