Hravé kontrasty. Inspirujte se světovou modernou!

Jak už je poslední dobou zvykem, lidé sice vyhledávají bydlení ve městě, ale na jeho okraji nebo v částech, které připomínají venkovskou atmosféru, sousedé se navzájem znají a pozemek má vlastní zahrádku třeba i s bazénem. Přitom do města, se všemi jeho lákadly a zaměstnáním, je to jen kousek.

Taková místa jsou oblíbené u nás i v zahraničí. Podívejme se, jak může vypadat proměna starého bytu právě na takovém ideálním místě.

Vždy je dobré přizvat architekta

Dům, který pocházel ze 30. let a od 50. let nebyl nijak rekonstruován, potřeboval úplnou přestavbu. A tehdy přišel ke slovu architekt. Skvěle navrhl úplnou změnu původní dispozice domu a například čtyři malé pokoje v přízemí domu spojil v jeden velký a svěží prostor. Původní obývací pokoj situovaný do ulice nyní směřuje francouzskými okny do zahrady. Okna jsou krytá skleněnou stříškou, která chrání před deštěm, ale prosvítá jí krásné sluneční světlo, pokud je příliš horko, zatáhnou se venkovní závěsy. Dům má prázdninovou atmosféru a člověk si jen těžko uvědomí, že je vlastně ve městě.

Hra kontrastů a nápadů

Také v interiéru pomohl odborník – interiérový designér, který ovšem respektoval všechna přání majitelky domu. Tak vznikly barevné kontrasty, spojení moderního a starožitného zařízení či doplňků, kombinace designových i sériových kousků, ostré hrany i oblé křivky, otevřené prostory i důmyslná intimní zákoutí.

Prosvětlenému obýváku dominuje koberec s výrazným černobílým vzorem. Jídelna je situovaná do tmavě vymalovaného výklenku, což opravdu není typické. Je zde ale velké okno, díky němuž místnost nepůsobí ponuře, ale vytváří příjemné přítmí. Kontrastem k moderně zařízenému obýváku je krb a komoda. V moderní kuchyni zase zaujmou věšáčky na hrníčky a naběračky a starobyle vyhlížející květináče s bylinkami.

Pro vaši inspiraci

  • Černobílé fotky

Projděte si staré fotografie, klidně i ty barevné, a ty nejzajímavější nechte zpracovat na černobílé. Lidé si interiéry fotografiemi zdobí často, ale upřímně řečeno, nepůsobí to moc vkusně, spíš přeplácaně. Uvidíte, jak černobílé fotky získají úplně jinou atmosféru a budou bytu slušet. Nejlépe vyniknou stromy, budovy a portréty.

  • Kožešiny

Inspirujte se i jinými styly. Například kožešiny „ukradené“ z boho stylu, dodají na sedácích jídelních židlí i jako ležérní přehoz přes pohovku atmosféru klidné nedbalosti a pohody.

Někdy stačí dobré nápady, ale upřímně řečeno, často se nám naše návrhy mohou „vymknout z rukou“, když například až po realizaci zjistíme, že to není přesně to ono. Ne každý z nás si dokáže výsledek dobře představit, a proto, hlavně při dražších rekonstrukcích, doporučujeme přizvat si odborníky.

Zvládáte rekonstrukci sami nebo se raději radíte s architektem?

Autor: Lenka Svobodová

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT