I dům z masivních betonových panelů vypadá stylově a bydlení v ní je velice útulné. Nahlédněme do jedné takové stavby

Asi 50 kilometrů od jihoamerické metropole Buenos Aires se nachází golfový areál Haras Santa Maria de Escobar. Zdejší obyvatelé si čas od času potřebují odpočinout od každodenních starostí a pracovních povinností, takže je tento golfový resort hojně navštěvován.

Řekli bychom – skvělé místo pro výstavbu víkendového domu, kde bychom pouze relaxovali a užívali si výhled na nízko střižený zelený pažit.

Zadaná zakázka byla vskutku neobvyklá

Když se jeden mladý pár obrátil na architektonickou společnost Luciano Kruk s požadavkem na výstavbu víkendového domu z betonových panelů, přítomní návrháři si začali klepat prstem na čelo. Nic podobného předtím nestavěli. V sousedství klasických domů měla vyrůst masivní stavba s důrazem na monumentalitu spojující městský a venkovní život. Výsledkem tohoto snažení je nyní sochařská betonová budova se skleněnou strukturou, terasou a bazénem.

Proč zrovna betonové panely?

Vrchní architekt Luciano Kruk se svěřil, že jej klient požádal o vytvoření vyvýšeného pódia, odkud by měl výhled na blízké golfové hřiště a okolní přírodu. Výzva spočívala ve splnění těchto požadavků a zároveň zachování klasické horizontální struktury. Mimo výhledu se v domě samozřejmě muselo dát i pohodlně bydlet. Luciano se s výzvou popasoval přímo brilantně, protože vytvořil opravdové sochařské dílo, v němž se dá také bydle.

Jak dům nakonec vypadá?

Pokud se na dům podíváme po jeho dokončení, uvidíme vskutku futuristickou strukturu. Velký obývací pokoj je zdvižen asi 5 stop nad úroveň terénu, a je z něj možné přejít rovnou na terasu s bazénem. Takový luxus by se nám skutečně líbil. Oproti tomu jsou hlavní ložnice, kuchyně a dva dětské pokoje rozloženy mezi horní a dolní patro nacházející se po stranách budovy. Střecha je společná jak pro dvojité místnosti po stranách, tak pro centrální obývací pokoj. Tím je zachována vodorovná struktura celé stavby.

autor: Daniela Mac Adden

Z čeho takovou stavbu postavit?

Postavit nejednotnou konstrukci s velkou místností uprostřed a dvojitými patry po stranách je už tak obtížný úkol. Proto se Luciano Kruk dlouhou dobu zabýval tím, jaký materiál na stavbu použije. Nakonec vložil svou důvěru do starého dobrého přítele, tedy betonu. Sám říká, že s holým betonem velice rád pracuje kvůli jeho vlastnostem. Beton je totiž jako kámen, který architektovi umožňuje tesat sochu v podobě krásné budovy.

autor: Daniela Mac Adden

Jak vypadá interiér domu?

Celý interiér je velice moderně zařízený a nenalezneme zde žádné okázalé designové prvky. Betonové panely jsou například také v kuchyni nebo obývacím pokoji. I když je interiér domu dost moderní, působí dost chladně. Beton je přeci jenom studeným materiálem. Je tedy otázkou, zda bychom se jako obyvatelé tohoto domu cítili pohodlně.

autor: Daniela Mac Adden

Chtěli byste bydlet ve velkém betonovém domě s výhledem na přírodu a krásné golfové hřiště?

Autor: Martin Liška
Tagy: , ,
zavřít reklamu