I ve viktoriánském domě se dá žít pohodlně, prakticky a hodně stylově

Myslíte si, že dokážete navrhnout zařízené své domu svépomocí nebo patříte do skupiny, které již při pomyšlení na výkresy vstávají vlasy hrůzou? Pro Georgii a jejího manžela Matta byla přestavba jejich viktoriánského domu skvělou příležitostí, jak celou domácnost upravit pro nové potřeby rodiny.

Hlavním motivem byla krása a praktičnost. Nesmí chybět zakázkový dřevěný nábytek nebo bezrámové okenice.

Viktoriánský dům rozhodně nebyl ideální

Při prvním pohledu na starý viktoriánský dům by Georgii ani nenapadlo, že by se právě v něm mohl nacházet její vysněný domov. Bližší prozkoumání stavebních nákresů její obavy jenom potvrdilo. Dům byl naprosto nelogicky rozdělen na dva oddělené byty, ale oba byly v dezolátním stavu. Po kobercích se plazily hlemýždi a v horním bytu bylo ještě původní elektrické vedení. Manželé se ale ničeho nezalekli a hrdinně se pustili do práce.

autor: Jemma Watts

Proč se pustili do rekonstrukce sami?

Při začátku renovace si Georgia a Matt přizvali dva architekty, aby jim pomohli s návrhem velké rodinné kuchyně. Ani jeden návrh se však neujal, a tak se manželé pustili do práce svépomocí. Georgia usedla k rýsovacímu prknu a sama nakreslila hrubé plány rekonstrukce. Při propojování kuchyně s jídelnou ale narazili na problém v podobě výškového rozdílu mezi místnostmi.

autor: Jemma Watts

Betonová zeď by byla vysoká téměř 4 metry, což je nežádoucí. Proto se Georgia rozhodla pro použití okenních tabulí u stropu, které prosvětlují celý prostor.

Kuchyně je novým centrem domu

Georgia i Matt chtěli, aby byla jejich nová kuchyně centrem domu. Sama říká, že její rodina miluje společnou zábavu, k níž potřebuje vnitřní i venkovní prostor. Děti tak mohou v poklidu pobíhat po místnosti, zatímco Georgia vaří. Kuchyň je navíc posuvnými dveřmi propojena s venkovním posezením. Skleněné dveře nakonec slouží i jako kouřová clona.

autor: Jemma Watts

Matt a Georgia ukazují, že se nemusíte při rekonstrukcích spoléhat jenom na architekty. Klidně vezměte iniciativu do svých rukou a přetvořte si vlastní domácnost k obrazu svému.

zdroj: RH

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT