Inspirujte se a postavte si dřevěný dům. Ale který? Nabízíme vám TOP 5 způsobů.

Nejrozšířenější jsou konstrukce z lehkých rámů, ale nejsou zdaleka jediné. Podívejme se, co lze použít při stavbě dřevěného domu.

Roubenky a sruby

Patří neodmyslitelně k českému a moravskému lidovému stavitelství. Většinou se také jedná o rekonstrukce starých chalup, ale jsou firmy, které vám vyrobí přesnou repliku. Problémem může být použití již překonaných technologií.

Masivní panely

Jedná se o zástupce nejmodernějších technologií, které v sobě spojují rychlost výstavby díky panelové montáži a výhody masivního dřeva. Takzvané CLT panely jsou vyráběny z několika vrstev křížem lepeného dřeva, a tím získávají velikou pevnost a rozměrovou stabilitu.

Montáž je rychlá, na hrubou stavbu stačí několik hodin, je ale nutné použít jeřáb. Tento typ domů je vhodný pro ty, kdo mají rádi viditelné dřevo z interiérové strany a moderní tvary.

Cena je sice vyšší, ale dům je bytelný, vzduchotěsný a velmi příjemný.

Těžké rámové skelety

Mezi tradiční typy domů patří i domy hrázděné, u kterých se z trámů staví pouze kostra a zbytek konstrukce se vyplňuje jiným materiálem. Těžký skelet je základem, většinou se také nechává viditelný. Trámy se spojují obdobně jako krovy a nechávají se viditelné z interiéru. Zvenčí se mohou trámy překrýt izolacemi a fasádou – samozřejmě nejlépe též dřevěnou, ale také plechovou či ze sendvičových desek. Bydlení má díky trámoví velkolepou atmosféru, kterou snadno doplníte interiérovým vybavením.

Lehké samonosné panely

Varianta lehkých montovaných dřevostaveb není u nás příliš rozšířená. Podstatou jsou samonosné sendvičové panely, které nemají dřevěnou kostru. Mezi 2 stavební desky je vlepena izolace, obvykle polystyren. Jedna sendvičová deska může tvořit třeba i celou stěnu domu. Výhodou takové konstrukce je dobrá izolace a vzduchotěsnost, protože v ploše zdí nejsou spáry ani jiné oslabení izolačních vlastností, které u jiných dřevostaveb tvoří právě dřevěné prvky. Pro milovníky dřevěných budov je zde ale jedna obrovská nevýhoda – plného masivu je tu více než poskrovnu.

Žebrová konstrukce

Jde o speciální konstrukci, která připomíná rámovou. Stěny jsou vyztuženy žebry, která jsou slepená z latí. Prostor mezi žebry bývá vyplněn izolací a stěny se z obou stran zpevňují stavebními deskami. Ve srovnání s klasickými latěmi a sloupky mají žebra menší tepelnou propustnost, uprostřed konstrukce je totiž materiál zeslabený. Na strop se používají obráběné díly slepené z několika vrstev dřeva.

 

Milovníci dřeva asi vyberou roubené a trámové domy, kde je masiv přítomný v hojné míře, ale využít lze i moderních konstrukcí, kde je dřevo viditelné v interiéru.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu