Jak bydlí známá architektka se vztahem ke slavným ikonám designu i k prostým a neotřelým nápadům

Ester Bruzkus charakterizuje dobře odvedenou práci specifickým pocitem. Musí zažívat „motýly v břiše“, tedy něco mezi adrenalinem, strachem z překvapení, těšením se na ně a touhou. Ve svém bytě tento pocit prý zažívá každý den. Není divu, k obdivování a vzrušujícím zážitkům je tady mnoho příležitostí.

Jaký má Ester Bruzkus byt?

Architektka je proslulá čistými liniemi spolu s kontrasty a překvapivými detaily. Její práci bychom snad mohli nazvat „minimalistickým glamour stylem s dodatečnými prvky a důrazem na umění“. Trochu krkolomná, ale přesná definice. Ester se svým týmem navrhuje interiéry nejen pro jednotlivce, ale též obytné či komerční budovy a neopominutelné společenské prostory, jako jsou například hotely, restaurace, galerie nebo „obyčejné“ kanceláře.

V jejím bytě můžeme vidět „na živo“ autorčino krédo: Jídelní část si vybavila atypickým zeleným stolem a grafikami z fastfoodových jídel tištěné na karton, kdy její rukopis odrážejí především v kombinaci s růrnobarevnými mramorovými stolky v obytné části prostoru. „Dobře navržená místnost vzniká z vyváženého dialogu mezi prostorem, světlem, barvou, materiálem a poctivým zpracováním.“ „Výzvou je najít vyrovnanost mezi tím, co vás uklidňuje a tím, z čeho jste nadšení.“ prozrazuje Ester.

Štěstí přeje připraveným

Šťastnou náhodou se v domě, kde Ester bydlela, uvolnily střešní byty. Neváhala ani minutu a už se ze spodního patra „vyšplhala až ke hvězdám“. Zkušenosti se zařizováním loftů již Ester měla, ale zariskovala a ten svůj pojala úplně jinak. „Namísto několika boxů členících prostor jsem zvolila jen dvě úložné stěny. Teplou dubovou a studenou šedou.“, říká o prvním viditelném kontrastu, který její práci charakterizuje.

Popelavě šedá slouží k ukládání oblečení a knížek, dřevo vytváří útulnou atmosféru v kuchyni a v ložnici. V uceleném a otevřeném prostoru o rozloze 80 m2 se díky výrazným solitérům ani chvíli nenudíte. Některé z nich jsou poctou velikánům světa designu. Například zelený jídelní stůl architektka zvolila v barvě z Corbusierovy palety a její tóny se v bytě objevují hned na několika místech. Židle typu Y od dánského architekta Hanse J. Wegnera a keramické vázy z limitované edice Ikea poukazují na jistou slabost pro severský design.

Není divu, právě tento design je spojen s minimalismem, důrazem na hru se světlem a propojením venkovního a vnitřního prostoru. Obojí zde zajišťují velkorysá francouzská okna, která působí fantasticky – z východní i západní části bytu můžete vyjít na střešní terasu, odkud je překrásný výhled na město. Přitom každá terasa je jiná a osobitá, jednotlivé světové strany si žádají různé prvky, pečlivě vybrané druhy rostlin i specifický typ interiéru v exteriéru.

Tři dveře stačí, drahoušku

V celém apartmánu jsou opravdu jen troje dveře, víc jich není potřeba. Jedny dveře vchodové a 2 x dveře pro uzavření jinak průchozí koupelny s toaletou. Jediným dalším rozdělením prostoru je kuchyňská linka v dubovém obložení.

Koupelna je krásně a příhodně modře laděná, opakuje se v ní terazzo z pracovní desky kuchyňské linky a mramor použitý na konferenčních stolcích. Nepřehlédnutelná je tapeta se slavným motivem hory Fidži omývanou Tichým oceánem, kterou vytvořil ve 30. letech 19. století japonský umělec Kacušika Hokusai ve formě tehdy tradičního dřevotisku.

Ložnice je oděna do světle růžových stěn. Zdobí je zasněná krajina od současného německého umělce Clemense Tremmela a expresionistický obraz francouzské malířky Lou Albert-Lasard. Vše skvěle doplňuje zcela originální koberec – prototyp z Esteřina studia.

Není terasa jako terasa

Každá z teras, jak už bylo zmíněno, je jiná kvůli svému umístění na východní či západní stranu. Také je odlišuje rozdílný úhel pohledu na město, vždy však uvidíte jeho dominanty, například proslulou televizní věž. Terasa v boho ladění je vybavena rustikálním nábytkem, závěsnými „obrazy“ z provázků a šlechtěnými rostlinami s převažujícími bonsajemi různých typů a tvarů.

Druhá terasa upomíná na Asii, najdete zde perský koberec, tkaný potah pohovky, stolky s exotickými vzory a podlahu „zdobenou“ vyšisovaným dřevem, které se k ornamentálnímu nábytku krásně hodí. Asi je dobré také zmínit, že součet plochy obou teras se směle vyrovná ploše apartmánu. Svým způsobem se tak můžete rozhodnout, zda chcete bydlet spíš vevnitř nebo venku.

 

Exteriér je zařízen na stejném principu jako interiér – chladnější základ je ohříván vřelými tóny a hrou světla a protikladů. Škála pocitů, které vás během návštěvy bytu osloví, je velmi široká a až neuvěřitelně příjemná. Není to investice, kterou si může dovolit každý z nás, ale pokud máte na bydlení vyčleněnou dostatečnou částku, přizvat si na pomoc Ester Bruzkus se určitě vyplatí! Sama autorka vysvětluje: „Hra protikladů i vše ostatní funguje na základě precizního plánování a na blahých pocitech z krásných věcí.“

No není to nádhera?!

 

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu