Jak často a správně koupat psa? Dodržujte tyto rady a váš mazlíček vás bude milovat

Jedním z nejčastějších dotazů mnohých majitelů psů je otázka, jak často by se měl jejich mazlíček koupat. Jde o oprávněné obavy – nesprávné intervaly mytí nebo příliš časté koupání totiž mohou napáchat více škody než užitku. Nemluvě o tom, že při jejich mytí musíte zohlednit nejen typ srsti, ale také aktivitu psa a jeho zdravotní stav.

Jak často koupat psa?

Pokud váháte, kdy byste měli vykoupat svého psa, zkuste použít jako indikátor chvíli, kdy začne být cítit. Každý pes je originál, stejně jako člověk, a proto každému vyhovuje jiná pravidelnost. Obecně však můžete svého čtyřnohého mazlíčka vykoupat jednou za dva týdny, případně jednou za měsíc. Svoji pozornost věnujte také výběru vhodné kosmetiky. Pokud budete psa koupat často – co dva týdny, vyhněte se přípravkům, které vysušují. Nejedná se jen o lidské, ale i některé psí produkty. Nevhodně zvolená kosmetika psí pokožku poškozuje, vysušuje a dráždí, nemluvě o tom, že způsobuje tvorbu lupů a mazu. Někteří psi mohou trpět také alergií na některou z přísad šamponu.

Čtěte také: Jak si pohlídat účet za teplo v bytovém domě?

I proto myjte spíše méně často, zato kvalitními přírodními prostředky, které nezatíží ani srst, ale ani kůži vašeho mazlíčka. Neodstraňuje přirozený maz pokožky, naopak ji hydratuje a uklidňuje. Použitím přírodní kosmetiky psovi neublíží ani časté mytí.

Zdroj: unsplash.com

Vybírejte podle typu srsti

V případě, že nevíte, jak často byste měli koupat právě vašeho pejska, musíte postupovat podle typu jeho srsti. U psů se střední až dlouhou srstí se doporučuje mytí jednou až dvakrát za měsíc. Aby byla mezi jednotlivými koupelemi srst čistá, je třeba ji pravidelně vyčesávat. U psů, kteří mají podsadu (husky a špic), musíte věnovat pozornost odmašťování, které by mohlo časté mytí způsobit. Přirozená mastnota srsti je důležitá – odpuzuje vodu a napomáhá ochraně před vnějšími vlivy, jako je třeba déšť a sníh.

Ačkoliv se psi s krátkou srstí udržují v čistotě mnohem lépe, jsou mnohem náchylnější k tomu, aby zapáchali. I proto je koupejte dle potřeby. I zde však platí, že byste měli používat přírodní prostředky, které kůži nějak nepodráždí. Naopak psi bez srsti vyžadují časté koupání – jejich kůže produkuje velké množství mazu, který jim často ucpává póry. Pravidelné koupání však není vhodné pro psy s „dredy“. Pravidelné mytí šamponem není vhodné, protože se z tohoto typu srsti špatně vymývá. Psi s plstnatou srstí se myjí většinou před výstavou, kdy je třeba zkontrolovat, zda v nich nezůstala žádná kosmetika. Pes musí dobře uschnout, aby jej netrápily bakterie ani plísně. Pravidelným česáním jakéhokoliv psa se frekvence nutných koupání snižuje.

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Jak se můžete zabydlet za pár korun?

Tipy pro správné koupání psa

  • ČESÁNÍ: Před každým mytím psa důkladně vyčesejte.
  • TEPLÁ VODA: Teplota vody by měla být 38 až 40 °C. Jde o tělesnou teplotu psa.
  • KOUPÁNÍ VENKU: Pokud psa myjete venku, dělejte to v teplejším počasí.
  • POSTUPNĚ: Psa polévejte postupně, hlavu si nechte na konec.
  • PROSTŘEDKY: při koupeli používejte přírodní prostředky určené přímo pro psy.
  • UŠI: Dejte si pozor na namočení uší, snažte se je zbytečně nemáchat. Pokud se do nich dostane voda, musíte je ošetřit potřebným prostředkem.
  • SUŠENÍ: Po koupeli je nutno srst důkladně opláchnout a psa důkladně vysušit.

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu