Jak docílit toho, aby rošty na sporáku vypadaly zase jako nové?

Téměř pokaždé, když používáte plynovou varnou desku, přistane na roštech či mřížkách, které zakrývají hořáky, několik „cákanců“ tuku nebo jídla. V horších dnech se na mřížky dostane rovněž hlavní nápor z přetékajícího hrnce. Rošty na sporáky jsou nejčastěji vyrobeny z litiny, která je u některých novějších spotřebičů ošetřena speciální porcelánovou povrchovou úpravou. Litina rychle a rovnoměrně vede teplo a porcelánový povlak usnadňuje čištění. Jak mřížky na sporáku udržovat čisté?

Jak často čistit rošty sporáku?

Pokud se vám na sporáku stane nějaká katastrofa, je třeba rošty vyčistit hned, jakmile vychladnou. Pokud vaříte denně, doporučuje se rošty pravidelně čistit jednou týdně, aby se předešlo nadměrnému usazování nánosů, které by se později obtížněji odstraňovaly.

Jak vyčistit litinové rošty s porcelánovým povrchem?

Před čištěním jakékoli součásti plynového sporáku nechte hořáky, rošty a ostatní části zcela vychladnout. Ve dřezu nebo velkém kbelíku smíchejte jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí, který obsahuje odmašťovadlo, a čtyři litry horké vody. Směs důkladně rozmíchejte, aby se saponát rozptýlil.

Vezměte rošty sporáku a ponořte je do horké vody se saponátem. Nechte je namočené alespoň 10 minut. Zatímco jsou mřížky ve vodě, je vhodná doba na vyčištění zbytku varné desky. Pokud je porcelánový povlak na roštech oprýskaný a je odhalená litina, vkládání do vody se nedoporučuje, neboť litina při příliš dlouhém působení vody rezaví.

Poté, co se uvolní všechny nečistoty, použijte nylonový kartáč s tuhými štětinami nebo jemnou drátěnku k očištění všech zbytků. Před opětovným nasazením na varnou desku rošty opláchněte v horké vodě a osušte je utěrkou z mikrovlákna.

Jak na silně znečištěné mřížky?

Pokud jste rošty dlouho nebo vůbec nikdy nečistili a jsou pokryté silnou vrstvou nečistot, začněte čištění pastou z jedlé sody. Smíchejte tři díly jedlé sody s jedním dílem vody a vytvořte pastu. Rozetřete ji na rošty a nechte 20 minut působit. Následně pastu opláchněte a poté postupujte podle výše uvedených kroků.

Čistý hořák a rošt sporáku.
zdroj: pixabay.com

Jak čistit litinové rošty bez povrchové úpravy?

V malé misce nebo plastové nádobě smíchejte dva šálky horké vody a jednu čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí. Když jsou rošty sporáku vychladlé, vyjměte je a vložte do dřezu. Namočte nylonový kartáč s tuhými štětinami do horké vody se saponátem a rošty vyčistěte.

Pokud jsou na roštech částečky jídla, které nejdou odstranit, posypte vlhké rošty jedlou sodou, která působí mírně abrazivně. Drhněte, dokud neodstraníte všechny nečistoty. Litinové rošty bez povrchové úpravy nikdy dlouhodobě nenamáčejte.

Jakmile jsou rošty čisté, opláchněte je v horké vodě a ihned osušte utěrkou z mikrovlákna. Nenechávejte rošty uschnout na vzduchu, mohlo by dojít ke vzniku rzi.

Ochrana litiny

Po osušení roštů naneste na papírovou utěrku několik kapek rostlinného oleje. Pomocí utěrky potřete povrch roštů velmi tenkou vrstvou oleje. Rošty umístěte na plech a zahřívejte v troubě při teplotě 230 °C po dobu jedné hodiny. Následně nechte rošty v troubě vychladnout. Tímto krokem se litina ochrání a zabrání se rezavění.

Jak odstranit rez?

Pokud se přesto vlivem postupujícího času na litinových roštech sporáku objevily rezavé skvrny, smíchejte jeden šálek jedlé sody a jednu lžíci citronové šťávy.

Vzniklou pastu naneste na rezavá místa a překryjte plastovou fólií. Nechte působit alespoň 24 hodin. Poté rošty opláchněte a vydrhněte kartáčem s tuhými štětinami. Mřížky opláchněte, osušte a znovu namontujte.

Jak udržet rošty čisté a prodloužit jejich životnost?

  • Nádoby při vaření přikrývejte pokličkami, abyste zabránili „rozstřikování“ pokrmů.

  • Snažte se do roštů nebouchat pánvemi a hrnci, může to způsobit oprýskání porcelánového povlaku.

  • Mřížky pravidelně čistěte, i když nevypadají znečištěně.

  • Někteří výrobci sice doporučují mýt rošty v myčce nádobí, nicméně ruční čištění je šetrnější.

  • K čištění roštů nepoužívejte drsné a abrazivní čisticí prostředky a pomůcky.

Zdroj: thekitchn.com, tasteofhome.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu