Jak dokáže barva výmalby ovlivnit vaši psychiku?

To, jakou barvu zvolíte pro výmalbu domácnosti, neovlivní jenom následný výběr doplňků, aby k sobě barvy vkusně ladily. Tato volba se odrazí i na vaší psychice, proto je dobré se nad výběrem barvy na chvíli zastavit a ujistit se, že jste pro své domácí království vybrali opravdu tu nejlepší. Čím se při malování řídit?

Jak výběr barvy ovlivňuje lidskou psychiku

Barva je tak mocným nástrojem, že dokonce dokáže opticky zvětšit, případně zmenšit místnost, ve které byla vybrána pro výmalbu. Kromě toho se podílí na naší aktuální náladě, množství energie, chuti k jídlu a stejně tak dokáže ovlivnit myšlenky. Co barva, to individuální popis, pojďme si nyní rozebrat ty nejoblíbenější, tudíž nejčastější.

Zdroj: Freepik

Čtěte také: Kombinace zelené a růžové barvy, jeden z oblíbených trendů interiérového designu současnosti

Červená a oranžová

Tyto odstíny jsou barvami vášně, podporují výskyt energie, povzbuzují lásku, vášeň, ale zároveň i hněv či sílu. Zrychlují srdeční tep, proto nejsou příliš vhodné do ložnice, své uplatnění naleznou spíše v jídelně nebo kuchyni. Skvělé jsou i do pracoven nebo heren, a to právě proto, že člověku dodávají příval energie.

Žlutá jako barva štěstí

Žluté se barva štěstí nepřezdívá jen tak pro nic za nic. Svým zbarvením v člověku probudí radost i štěstí, a to z toho důvodu, že připomíná sluneční paprsky. O těch je obecně známo, že podporují pozitivní mysl. Kam tuto veselou barvu umístit? Ideální volbou jsou dětské pokoje nebo opět jídelna. Stejně tak můžete žlutě vymalovat koupelnu či obývací pokoj.

Růžová nejen pro ženy

Obvykle jedna z nejoblíbenějších dámských barev se pohybuje na rovině zklidnění a lásky. Podporuje kreativitu a umocňuje laskavost. Nejvíce užitku s růžovou uděláte v dětském pokoji, ložnici a pracovně.

Nepřehlédněte: Kočky jsou žárlivé, někdy až příliš. Jak je to odnaučit?

Zdroj: Pexels

Zelená: nejklidnější barva

V těsném souboji s modrou nakonec vyhrála zelená. A o co se vlastně soutěžilo? O titul nejklidnějšího barevného odstínu. Svým zklidňujícím účinkem zelená zároveň přispívá ke zmírnění stresu a uvolnění mysli. Některé zdroje dokonce tvrdí, že se jedná o barvu početí. Hodí se pro ozdobení zdí v obývacím pokoji, ložnici a kuchyni.

Modrá barva

Jak již bylo naznačeno výše, barvou klidu je i modrá. Její uplatnění je proto stejné jako u barvy zelené, avšak místo obývacího pokoje modré odstíny umístěte spíše do koupelny. Mezi hlavní benefity patří snížení krevního tlaku a zpomalení dýchání, čímž dojde k celkovému zklidnění lidského těla.

Tradice a komfort v podobě hnědé

Hnědá svojí symbolikou dřeva působí velmi komfortně a v domácnostech se nachází napříč staletími. Místnosti dodává teplo i pocit bezpečí a právě zmiňovaného komfortu. Působí elegantně, proto jí vymalujte jakýkoliv pokoj jenom chcete. Parádu i službu udělá tahle barva opravdu kdekoliv.

Zdroj: Unsplash

Šedivá moderna

Proč právě moderna? V poslední době se se šedou doslova roztrhl pytel, doporučuje ji nejeden módní designer. Domácnost vkusně ozdobí a perfektně zútulní, jaké další výhody s sebou tato barva nese? Je zcela univerzální, zvolit k ní můžete jakýkoliv nábytek i bytové doplňky. Do domu přináší pohodlí, nadčasovost i nepopiratelný design. Hodí se, stejně jako hnědá, do kterékoliv místnosti.

Klasická bílá

Další nadčasovou klasikou, a vůbec poslední barvou, kterou vám představíme, je bílá, která se taktéž hodí pro dekor každé místnosti. Ta díky ní bude vypadat otevřeněji a prostorněji. Vliv na psychiku je kladný, bílá barva totiž opět zklidňuje.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: ,
zavřít reklamu