Současné počasí není nepříjemným a nebezpečným pouze pro lidi, ale i pro vaše čtyřnohé mazlíčky. Víte, jak je můžete před tímto mnohdy až nebezpečným horkem ochránit a jakou péči byste jim měli poskytnout? O tom vám dnes řekneme.
Horko – pro lidi zejména nepříjemné, pro vaše domácí mazlíčky však může být i smrtelné. Horko může u vašich mazlíčků způsobit také prudké zhoršení zdravotního stavu. Přitom jej často způsobujeme sami – a to nevhodnou péčí, neopatrností a neznalostí potřebných informací. O tom, jak byste se o svého psa měli v horku starat, vám dnes řekneme víc.
Čtěte také: Feng shui a pokojové rostliny. Víme, které jsou (ne)vhodné
Věděli jste, že psi nemají potní žlázy?
Způsobů, jakými ubližujete svým domácím mazlíčkům, je hned několik. Může jít o podání zkaženého jídla či vody (které se v horku rychle kazí), který jim při vyšších teplotách způsobí vážnější zažívací potíže, než kdyby se daná chyba stala v zimě. Hlavním problémem je však hrozba přehřátého organismu. Narozdíl od lidí nemají psi téměř žádné potní žlázy, které by je ochladily. Většina psů je má maximálně v místě pacek. Psi jako takoví se ochlazují zejména zrychleným dýcháním. Pokud tedy vidíte psa, který dýchá rychle a má jazyk ven z pusy, ochlazuje se. I z těchto důvodů psa nenechávejte celý den na sluníčku, umožněte mu, aby se dostal do stínu.
Pes v rozpáleném autě? Nepřípustné!
I když se neustále opakuje, že pes do rozpáleného auta nepatří (stejně jako malé děti), je k vidění spousta automobilů, v nichž jsou zamčení psi. A to i přes to, že je venku přes 30 stupňů. Člověk si řekne, že si rychle nakoupí a že během těch pár minut teplota v autě o tolik nestoupne. To je však chyba. Stačí půl hodiny a v automobilu máte přes 50°C. A právě tato teplota v autě je nebezpečná jak pro lidi, tak i pro psy.
Nepřehlédněte: Jak navrátit vašim oblíbeným bílým botám jejich bělost? Jedlou sodou, mýdlem, octem i gumou!
V případě, že půjdete kolem automobilu, kde bude zavřený pes, vyfoťte si psa i SPZ vozidla – informujte policii. Majitele se můžete pokusit najít v blízkém okolí. Díky tomu, že budete mít fotografie, budete mít důkazy pro policii, která může majitele psa stíhat pro týrání zvířat. Přesně za to se takový incident považuje.
Kdy se psem vyrazit ven?
Pokud chcete svého čtyřnohého mazlíčka ochránit pes letními vedry, bude nejjednodušší, když je necháte doma a nebudete je nutit k fyzické aktivitě. K procházkám si vyhraďte čas brzy ráno, případně při soumraku. Během dne je nechte vyběhnout před dům a po chvíli je opět nechte jít domů. Pokud váš mazlíček žije venku, musíte mu dopřát stín, kde se schová před sluníčkem. Ideální e strom. Plechová bouda není v tomto případě vhodnou volbou.
Nezapomínejte na vodu
Každý pes by měl vypít ideálně 50 ml vody na jeden kilogram jeho váhy. Vodu mu dávejte vlažnou, nikdy ne ledovou, jinak váš pes nastydne. Ke zlepšení jeho pitného režimu může pomoci i to, že mu granule navlhčíte vodou. Další vodu může přijmout ve formě polévky. Pokud se psem vyrazíte k rybníku, dbejte na to, aby pil z misky. Voda v rybníku je příjemná na ochlazení, ale na pití ne. Jistě nechcete řešit jeho otravu sinicemi.
Jak vypadá přehřátý pes?
Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale psa v létě příliš nestříhejte. Jejich srst funguje jako izolant – pes s hustější srstí se zahřeje pomaleji než pes s dlouhou srstí. Pokud se váš pejsek přehřeje, poznáte to tak, že se mu bude hůře dýchat, může být také malátný. Psa dejte do stínu, ideálně na kachličky, které jsou chladné, postupně jej ochlazujte. Položte jej na vlhký hadr, namočte mu tlapky. Nedávejte jej do ledové vody. Při cestě autem dělejte pravidelné přestávky.
Autorský text