Kameny můžete pokládat různými způsoby, například tradičním „štětováním“ či dláždění „na sucho“ do pískového podkladu. Pokud ale chcete opravdu trvanlivý, odolný a téměř dokonale rovný kamenný povrch, u kterého je navíc poměrně snadné vytvořit požadovaný spád pro odtékání vody, je pokládka na beton tou nejlepší volbou.
Betonový podklad
Dlažební kameny vhodné pro lepení na maltu na betonovém podkladu se obvykle prodávají v tloušťce od 2 do 4 centimetrů. Nedá se ovšem předpokládat, že by kameny měly přesně stejnou tloušťku. Proto se na betonovou plochu klade další vrstva čerstvého betonu, jejíž výška by měla být kolem 4 až 6 centimetrů. Do ní se kameny kladou. Je-li vrstva betonu dostatečně silná, vytvoří pevné spojení s podkladem. To je velmi důležité zejména proto, aby se pod kameny nedostávala žádná voda, která by v zimě zamrzala a způsobovala tak trhání či odlupování jednotlivých kamenů.
Hustota betonu
Různě vysoké dlažební kameny se při pokládce do čerstvého betonu lépe vyrovnávají do stejné výšky, důležité ale je trefit přesnou hustotu betonové směsi. Je-li beton příliš řídký, kameny se v něm budou „utápět“, při přílišné hustotě betonu je potřeba použít větší sílu, aby kameny „zapadly“, při tom se ovšem kámen poměrně často láme a praská. Kameny klaďte do malty namíchané v poměru 1 díl cementu ku 4 až 5 dílům nejjemnějšího štěrku. Na podklad pak naneste vždy jen tak velkou plochu malty, abyste ji stihli vydláždit dřív, než příliš vyschne. Po ruce vždy mějte také nádobu s vodou a houbu, abyste mohli okamžitě čistit kameny znečištěné maltou, později už to jde jen velmi obtížně.
Pokládka kamenů na beton je jednou z možností, jak docílit velmi odolné a pevné dlažby. Poradili jsme vám, jakým způsobem kameny nejlépe pokládat a jak je správně zapustit.
Teď už se jen těšíme, že díky našim tipům si zbudujete opravdu perfektní zahradní sezení!