Jak na dokonalou vinylovou podlahu

Rádi byste si do svého domova pořídili vinylovou podlahu? Vybrali jste si opravdu dobře! Vinylová doba je v současnosti stále populárnější – a to nejen pro svoji skvělou odolnost, ale také jednoduchou údržbu a pestrou škálu možností, které vám může nabídnout. Víte ale, jaký typ vinylové podlahy vybrat?

Nabídka současného trhu se vám může zdát nekonečná – a pak není divu, že se pro vás může stát výběr vhodné vinylové podlahy složitým úkolem. Ale nemusíte se bát, není to tak složité, jak se vám může na první pohled zdát, když víte, jak na to. Zjistěte, nad čím vším se musíte zamyslet, aby vám nová podlaha dělala radost dlouhé roky.

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Vyžeňte pavouky jednou provždy od vašich dveří

Vyberte vhodnou zátěžovou třídu

Velmi důležitým krokem při nákupu vhodné vinylové podlahy je určitě volba správné zátěžové třídy. Ta udává, kolik toho vaše podlaha vydrží a do jakých prostor ji můžete použít. Zátěžovou třídu určují dvě čísla – první z nich vám řekne, zda je podlahovina koncipována pro bytové účely (2), do komerčních prostor (3) nebo do průmyslových objektů (4). Druhé číslo symbolizuje zátěž – mírnou, střední a vysokou. V případě komerčních prostor může být udávaná zátěž také jako velmi vysoká.

Na jakou zátěž byste se měli zaměřit vy?

·         Vinylové podlahy třídy 21–23: jsou určené jen do bytových prostor a v současné době se již nevyrábí. Nejmenší zátěžová třída, již aktuálně seženete, je 31, ale i tu výrobci postupně přestávají vyrábět.

·         Vinylové podlahy třídy 31–34: hodí se pro všechny bytové i komerční prostory. Podle zvoleného typu zátěže je lze použít v různých místnostech. V interiérech bytů a domů, v hotelových pokojích, kancelářích, ale i ve školách a školkách.

·         Vinylové podlahy třídy 41–43: jsou velmi odolné a jsou ideální do prostor s extrémním zatížením. Používají se v průmyslových objektech, ale lze je použít i v bytových a komerčních prostorách.

Zdroj: Unsplash

Způsob pokládky vinylové podlahy

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, kterou třídu zvolíte, je na čase promyslet si způsob pokládky. Vinylové podlahy lze instalovat jak celoplošným lepením, tak i plovoucím způsobem. Zatímco plovoucí pokládka je velmi oblíbená pro svoji rychlost a jednoduchost, instalace lepením vyžaduje profesionální přístup a dokonale zarovnaný podklad. Lepené dílce jsou navíc tenčí, proto jsou vhodnější pro instalaci spolu s podlahovým topením.

Nepřehlédněte: Pořádek a řád ve vaší lednici. Aneb víme, jak ji používat správně

Vzhled je také důležitý

Poslední rozhodnutí, které musíte učinit, je spíše designového charakteru. Jako první vezměte v potaz rozměry místností, do nichž budete podlahu pokládat. Pokud máte velké prostory, můžete jít cestou širokých prken a výraznějších barev. Menší interiéry zase vyžadují delší desky ve světlých barvách. Vaší fantazii se však meze nekladou – je na vás, co se vám líbí. Myslete však na to, že podlahu neměníte každý rok, a proto její výběr neuspěchejte.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT