Jak na kombinaci vzorů v interiéru: Chytře a vkusně

Barvy, dekorace, textilie – všechny tyto prvky mohou ovlivnit to, jak bude váš domov ve výsledku vypadat. Věděli jste však, že můžete svůj interiér oživit také trochu jiným způsobem? Například použitím vhodných vzorů, ale klidně i jejich kombinací? Bohužel – kombinování odlišných vzorů je často oříškem. I proto vám přinášíme rady a tipy na to, jak na kombinaci vzorů v interiéru.

Zdroj: Pexels

Vyberte si vhodné barvy, ale i styl

Kombinace různých barev, ale i vzorů je oblíbená nejen v módním průmyslu, ale také v interiérovém designu. Nikdo nemá rád nudu – ano, neutrální tóny jsou sice hezké a klidné, časem vás ale omrzí. Co zkusit vnést do vašeho interiéru trochu zábavy ve formě puntíků, proužků či jiných geometrických obrazců. Když to uděláte ve formě drobností, které můžete kdykoliv vyměnit za jiné, nestane se, že by vám začaly vzory lézt na nervy. Ideální jsou proto různé textilie, tapety či doplňky. Klidně se můžete pokusit sladit více vzorů v podobných barvách, případně ve stejném interiérovém stylu.

Čtěte také: Několik praktických rad pro pěstování bylinek u vás doma

Když si najdete styl, který se vám líbí a bude vám vyhovovat, nestane se, že si doma zařídíte pokoje připomínající svým vzhledem vybavení v cirkusu. Ba naopak. Snažte se najít dominantní barvu, na kterou se zaměříte – a potom se zaměřte na vzory.

Zdroj: Pixabay

Podle toho, jakým interiérovým stylem se vydáte, se bude řídit celý zbytek zařizování vašeho interiéru. Ať už si vyberete minimalismus, skandinávský nebo boho styl, musíte si vybrat prvky, které vás zaujmou. A poté je aplikovat do svého domova. Od konkrétního stylu se pak odvíjí také výběr nábytku, osvětlení, podlah – a právě i vhodných barev či vzorů.

Jděte na to jednoduše

Pokud se neumíte rozhodnout, který interiérový styl se vám líbí nejvíce, doporučujeme vám zaměřit se na konkrétní motiv či téma. Klidně si můžete zařídit domov plný přírodních barev, motivů i materiálů. Líbí se vám zelená barva a v přírodě jste jako doma? Pak vneste do svého interiéru nejrůznější motivy listů. Pokud chcete něco víc neutrálního, doporučujeme vám pracovat s obyčejnějšími vzorky, kam patří třeba puntíky a pruhy. Velmi zajímavě však mohou vypadat i méně pravidelné fleky.

Nepřehlédněte: Koťátko v domácnosti: Víme, jak se o něj postarat

Tyto barevné motivy pak můžete aplikovat kdekoliv ve svém interiéru – ideální jsou závěsy, polštáře, obrazy. Ve formě dekorací může jít o nejrůznější ozdůbky – třeba miska ve tvaru trojúhelníku či listu. Doporučujeme je uplatnit zejména u věcí, které můžete v případě, že vás daný motiv omrzí, snadno odstranit a vyměnit za jiné. Ideální je kombinace neutrálního podkladu spolu s výraznějšími doplňky.

Zdroj: Pexels

Hra s barvami

Motivy však nejsou jediným prvkem, s nímž si můžete trochu hrát – další na řadě jsou barvy. Svůj interiér můžete zařídit v jejich kontrastu (bílá a černá, oranžová a zelená, červená a černá), případně můžete dát přednost jedné barvě, ale spoustě jejich odstínům či sytosti. Pak můžete mít celý obývací pokoj žlutý, ale rozhodně nebude vypadat nudně.

Začněte od detailu

Pokud chcete, aby váš interiér vypadal zajímavě, nemusíte kvůli tomu dělat rozsáhlou rekonstrukci celého svého domova. Klidně si můžete pořídit jen jeden velmi výrazný prvek, který zkombinujete s méně výraznými. Co to bude, je jen na vás – může to být designová váza či lampa, vzorované polštáře na gauči. V případě větší změny můžete vyměnit rovnou celou pohovku. Je to jen na vás.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT