Levandule – krásný rostlinka fialové barvy, která provoní nejen vaši zahradu, ale ve své sušené formě klidně i domov. Nemluvě o jejích léčivých účincích a možnému využití v kuchyni. Víte, že levanduli pěstovat na své zahradě chcete, ale nevíte, jak na to? S tím vám dnes poradíme – odměnou vám budou nádherné květy.
Jak pěstovat levanduli ze semínka?
Levanduli můžete pěstovat jak ze semínek, tak i ze sazenic. Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semen, je ideální je vysadit do truhlíku již v průběhu února či března – k tomu je třeba použít výsevní substrát v kombinaci s pískem. Na 4 díly substrátu připadá 1 díl písku. Semínka vysejte dvakrát tak hluboko, než jaká je jejich velikost. Substrát je třeba opatrně navlhčit, když použijete postřikovač, semínka se nevyplaví. Substrát je třeba udržovat neustále vlhký, voda se musí dostat i do spodních vrstev.
Čtěte také: Nejen zvířata, ale i rostliny s námi svým způsobem komunikují. Jak poznat, co je trápí?
Nádobu se semínky skladujte v pokoji, kde teplota neklesá pod 20 °C. Substrát udržujte ve vlhku a teple. Rostlinky vám vyklíčí za 3 až 4 týdny. Poté je rozsaďte do malých květináčů, kde je necháte zesílit.
Jak pěstovat levanduli ze sazenic?
Pokud si chcete svoji práci ulehčit, můžete levanduli pěstovat z již vzrostlých sazeniček. Do zahrady je přesaďte až ve chvíli, kdy budete mít jistotu, že vás nepřekvapí přízemní mrazíky, které se mohou objevovat ještě v květnu. Před výsadbou je třeba nechat rostliny 10 dní otužit – přes den dejte květináče do stínu, aby si pomalu zvykaly na sluníčko. Do zahrady je sázejte až v červnu. Levandule bude potřebovat sušší propustnou půdu, nebude náročná na živiny. Líbit se jí bude na slunečném místě.
Bylinku sázejte ideálně k večeru, kdy bude půda teplá a slunce nebude pálit. Rostlinky sázejte i s kořenovým balem tak, že uděláte jamku větší, než jsou kořínky rostlinky. Poté do ní nalijte vodu, vsaďte rostlinu, zasypte půdou a jemně uplácejte. Poté rostlinu znovu pořádně zalijte. Pár dní dodržujte pečlivou zálivku, rostlina musí pořádně zakořenit. Levandule extra živiny nepotřebuje, ale můžete ji přihnojit vápenatým hnojivem.
Nepřehlédněte: Co by nemělo chybět v prostorné koupelně?
Levanduli je třeba pravidelně stříhat
Pokud chcete, aby byla rostlina bohatě rozvětvená a hustá, je třeba ji pravidelně stříhat. Čím hustší pak levandule bude, tím bohatěji vám bude kvést. Rostlinku průběžně zbavujte zasychajících stonků a květenství, během jara ji pořádně zastříhněte. Mladé keříky lze sestříhnout až na 5 cm, starší rostliny stříhejte do poloviny přírůstků z minulého roku. Nestříhejte však dřevnatou část, ta obráží velmi těžko.
Na podzim zase zbavte levanduli posledních odkvetlých květenství a uschlých stonků. Pořádné prostříhání si nechte až na jarní období. Kdybyste udělali radikální střih během podzimu, do míst střihu by se dostala voda, která by v zimě zmrzla, a rostlinka by následně uhynula.
Autorský text