Jak na renovaci parket? Zvládnete ji i svépomocí s mnohem nižšími náklady

Objevili jste v novém bytě pod linem schované bohatství v podobě parket. Nechte tento poklad spatřit světlo světa a pusťte se do renovace. Možná vás překvapí ceny za broušení a renovaci externí firmou, nebojte se proto pustit do renovace svépomocí, která vás vyjde o poznání levněji.

Parkety

Dřevěných parket existuje nesmírné množství vzorů a variací. Klasikou je vzor stromečku či čtverce. Parkety však přináší do domova útulnost, příjemný pocit a jsou i komfortní pro chůzi.

Zjistěte stav

Nejdříve začněte tím, že zjistíte, v jakém stavu parkety jsou, a zhodnoťte, zda zvládnete jejich renovaci svépomocí. Pokud budou parkety pouze zašlé a nebudou žádné chybět, určitě to zvládnete, navíc ušetříte část financí.  

zdroj: pexels.com

Příprava

Před broušením si parkety očistěte, odstraňte obvodové lišty, prahy, hřebíky. Na podlaze by neměly zbýt žádné kovové části, které by mohli brusný stroj poškodit.

Broušení

Předem si domluvte zapůjčení brusky. Práce s brusným strojem je poměrně hlučná a fyzicky náročná, zvláště brousíte-li větší plochy. Broušení by se mělo provádět ve třech až čtyřech fázích. První broušení se provádí brusivem se zrnitostí P16 či P24, ideální pro poškozený povrch či na parkety se zbytky barvy a lepidla. Druhé broušení je vhodné dělat brusivem se zrnitostí P40. U méně poškozeného povrchu můžete tímto typem brusiva provádět první broušení.

Čtěte také: Moderní podlahová krytina? Jasnou volbou je pro vás vinyl.

Třetí broušení se již provádí brusivem se zrnitostí P60. Čtvrté finální broušení se provádí jemným brusivem P100. Po tomto broušení už následuje finální povrchová úprava. Mezi jednotlivým kroky broušení je lepší podlahu vždy vysát a samozřejmě důkladně uklidit před finální úpravou.

Tmelení

Zahrnout můžete také krok týkající se tmelení spár a prasklin, pokud jsou mezi parketami větší mezery. Ideální je tmel na dřevo, který je možné brousit. Ten se smíchá v poměru 1:1 s brusným prachem a nanáší se s pomocí nerezové stěrky rovnoměrně po celém povrchu. Tmelení se provádí před posledním jemným broušením.

zdroj: pexels.com

Finální krok

Pro finální úpravu parket můžete zvolit lak či olej. Lak je více odolný proti skvrnám a škrábancům. Při poškození je však nutné celý povrch zbrousit a opět nalakovat, nelze opravit jen poškozená místečka. Olej je přírodní variantou, která vypadá přirozeně a vybírat si jej můžete v mnoha variantách, například matný, polomatný či lesklý. Při poškrábání stačí v tomto případě přebrousit jen dané místo a znovu naolejovat.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu