Jak na správné pověšení obrazů? Držte se těchto rad

Interiéry s množstvím obrazů působí velmi útulně a příjemně. Důležité však je, aby byly obrazy správně umístěny a vše působilo ve vzájemné harmonii. Máte doma množství obrázků různých velikostí a v různých rámečcích? Pusťte se do jejich pověšení. Nemusí to být nic složitého.

145 cm

Držet byste se měli jednoho zlatého pravidla, které určuje, že ideální výška umístění obrazu je 145 cm. Američtí designéři totiž při instalaci obrazů upřednostňují pravidlo 57 placů od středu. Obrazy by se měly zavěšovat tak, aby se jejich středový bod nacházel 145 cm nad podlahou. Takto umístěný obraz je totiž ve správné výšce tak, aby lahodil oku a byl na pohled příjemný. Jedná se o dobrou výchozí radu, když se rozhodujete, jak obrazy u vás rozmístit, ne vždy se jí dá ovšem řídit, například máte-li příliš vysoký strop.

zdroj: pxhere.com

Nástěnná galerie

Vytvořit si doma můžete také nástěnnou galerii z obrazů či fotografií. Ta je velmi trendy a skvěle se hodí například do obývacích pokojů. Při tvorbě nástěnné galerie můžete používat jeden a ten samý rozměr rámů či si vybrat rámy různých velikostí. Chcete-li rámy různých velikostí, využijte minimálně tři různé rozměry rámu. Díky tomu bude nástěnná zeď v jisté harmonii. Možná je i kombinace stojících a ležících rámů.

Čtěte také: Zrcadla v interiéru nesmí chybět. Jak je však správně rozmístit, aby interiér prosvětlila a zvětšila.

Linie

Při umísťování většího množství obrazů se můžete držet různých linií, například středové, kdy je jako výchozí bod použita společná středová linie. Držet se však můžete i spodní linie obrazů, horní linie či šikmé linie. Zvolit však můžete i variantu zvlněné linie, kdy jeden obraz působí jako střed a zbylé obrazy se umístí ve zvlněných liniích.

zdroj: pxhere.com

Obrazy nad schodištěm

Velmi efektivně působí i obrazová stěna nad schodištěm. Ta se postará o prohloubení prostoru a zvýraznění prostoru i výšky. Vhodné je nad schody umístit dobře ladící obrazy do opakujícího se vzoru.

Autor: Daniela Nováková
ZAVŘÍT