Jak na údržbu laminátové podlahy?

Zdobí váš domov laminátové podlahy? Pak byste měli vědět, jak o ně pečovat tak, aby zdobily váš domov co nejdéle. Jak na čištění a údržbu laminátových podlah? O tom vám dnes řekneme víc. Věřte nám, není to nic složitého.

Laminátové podlahy jsou v českých domácnostech velmi oblíbené – a není divu. Jsou poměrně odolné, v případě, že je správně položíte, je jejich údržba velmi jednoduchá. Víte, jak se o „lamino“ správně starat, abyste nenadělali více škody než užitku?

Zdroj: Freepik

Z čeho se skládá laminátová podlaha

Abyste pochopili, proč potřebuje laminátová podlaha šetrnou péči, musíte vědět, z čeho se skládá. Laminátové podlahy se skládají z více vrstev a jsou kompozitní. Jako nosné jádro většinou funguje tvrdá HDF nebo MDF deska.

Čtěte také: Jak vybrat povlečení vhodné na jaro, podzim, ale i další roční období

Na ní se nachází protitahová vrstva, která zachová tvar jednotlivých dílců podlahy. Pokud chcete, aby laminátová podlaha vypadala například jako dřevěná podlaha, přichází nahoru nášlapná vrstva s požadovaným dezénem, který je natištěn. Na tomto potištěném papíru je ještě průhledná vrstva, která se postará o to, aby se dezén nepoškodil. Vše je následně lisované k sobě za působení tepla a tlaku.

Na co si musíte dát u laminátových podlah pozor

Ačkoliv můžete vhodnou péčí životnost laminátové podlahy dost prodloužit, musíte s ní zacházet opatrně – dejte si pozor na ostré předměty, jako jsou třeba kamínky nebo podpatky u bot, ty by mohly podlahu poškrábat. Narozdíl od dřevěné podlahy nemůžete prkna přebrousit a znovu nalakovat. Pokud přijdete zvenčí, nikdy na tuto podlahu nevstupujte se špinavými botami.

Zdroj: Pixabay

Nepřehlédněte: Nebaví vás luxovat? Jaké výhody, ale i nevýhody nabízejí robotické vysavače?

Na tento typ podlahy nedávejte žádné laky, oleje nebo vosky. Rovněž nezkoušejte podlahu brousit. Pokud se na podlahu dostane tekutina, utřete ji, aby nezatekla mezi spáry. Na nohy u nábytku nalepte podložky, které zabrání poškrábání. Podlahu nečistěte parními čističi.

 Jak na běžný úklid laminátové podlahy

V případě, že na podlahu něco vysypete, stačí ji pořádně zamést smetákem. Případně můžete použít i vysavač, ten by měl ale mít kartáč na tvrdé a hladké podlahy – určitě si nechcete podlahu poškrábat plastem od vysavače.

Jak se vytírá laminátová podlaha

Většinu času stačí laminátovou podlahu jen vysávat nebo zametat, podle potřeby pak můžete jednou za týden nebo za dva vytřít mopem. S vodou, kterou na mytí podlahy použijete, však šetřete. Laminátová podlaha se s vodou příliš nemusí – není voděodolná. Pokud se voda dostane do spár, může dojít k poškození celé podlahy. Ačkoliv jsou plovoucí podlahy velmi oblíbené, plavat na vodě opravdu nemohou. Mop tedy před použitím opravdu důkladně vyždímejte.

S jakým prostředkem můžete tento typ podlahy uklízet?

jednou z možností, které máte, je zajít do drogerie a koupit tam prostředek přímo určený k čištění laminátových podlah. Případně můžete použít i jiné čistidlo, které však musí být jemné – žádné abrazivní částečky, které by podlahu poškrábaly. Laminátovou podlahu nikdy nevoskujte. Pokud doma nemáte žádný prostředek, můžete použít jen trochu mýdla, případně jen čistou vodu.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu