Naprostá většina českých domácností má doma plastová okna a dveře – jde o variantu, která je výhodná nejen cenově, ale i funkčně. Plastová okna mají výborné tepelně-technické vlastnosti, ušetří vám energii, mají dlouhou životnost, navíc je jejich údržba opravdu jednoduchá. A právě na údržbu se dnes zaměříme – věděli jste, že byste se jim měli více pověnovat alespoň jednou za rok? Ideálně po zimě.
Jak na mytí plastových oken?
Na běžné mytí oken i dveří budete potřebovat měkký hadřík a vlažnou vodu. Okna myjte minimálně dvakrát ročně, případně ve chvíli, kdy se na profilu oken objeví výraznější nečistoty. Protože spojení nečistot a dešťové vody tvoří usazeniny, které se špatně odstraňují. Nečistoty, které s vodou nevyčistíte, můžete odstranit prostředky na to určenými. Okno poté důkladně opláchněte čistou vodou, neměly by na něm zůstat zbytky čisticích prostředků.
Čtěte také: Jak navrátit vašim oblíbeným bílým botám jejich bělost? Jedlou sodou, mýdlem, octem i gumou!
Při čištění oken se vyhýbejte přípravkům s abrazivními částicemi, ale i kartáčům a zdrsňujícím houbám. Nepoužívejte ani ředidla a rozpouštědla, která by mohla narušit plastové části oken.
Jak jste na tom s těsněním?
Plastová okna mají těsnění s dlouhou životností, které ochrání před vodou, průvanem a dalšími vlivy počasí. I když je těsnění poměrně odolné, je třeba jej jednou ročně zkontrolovat. Při této kontrole umyjte těsnění ve drážkách vodou s jemným čisticím prostředkem. Připojovací spáry mezi osazovacím rámem a zdivem zkontrolujte také – pokud je výplň u spáry popraskaná nebo se uvolňuje, je třeba tuto vadu opravit, ideálně od profesionála.
Zkontrolujte kování
Pokud proběhne montáž okna odborně, máte kování seřízeno správně. Kvůli nadměrné zátěži a pohybu zdiva (domy neustále pracují) je ale třeba kování občas seřídit znovu. Ačkoliv to můžete zkusit udělat sami, je lepší kontaktovat odborníka. Pokud budou křídla oken nastavena precizně, zajistí optimální izolaci proti hluku i těsnost. Současně se snažte na jaře promazat kování tukem nebo olejem bez kyseliny a pryskyřice. Současně dotáhněte upevňovací šrouby. Stačí jen trocha pravidelné péče a okna vám budou bez potíží sloužit desítky let.
Nepřehlédněte: Několik chytrých způsobů, jak využít potravinovou fólii
Tip na konec: Jak okna vyleštit co nejlépe
Ze všeho nejdříve je potřeba důkladně umýt okna i rámy od všech nečistot, až poté se můžete pustit do leštění. Poté co okna umyjete, setřete přebytečnou vodu stěrkou. Pak si vezměte na pomoc utěrku z mikrovlákna (pozor na nekvalitní utěrky, které nesají a pouští vlákna), krouživými pohyby okno vysušte. Použít však můžete i staré noviny, jen se nadřete více než při použití utěrky.
Na leštění oken použijte přípravek na to určený, ideální jsou přípravky ve formě pěny – nestane se tak, že by vám stékaly po skle. Pokud chcete jít více ekologickou cestou, doporučujeme vám použít vodu s octem.
Autorský text