Jak na výběr osvětlení do obývacího pokoje

Obývací pokoj by neměl být jen místem, kde se budete setkávat se svojí rodinou, ale také přáteli. Místem, kde budete rádi trávit svůj volný čas. Ať už povídáním si s vašimi nejbližšími, sledováním filmů, hraním her či četbou. K tomu vám však nebude stačit jen hezký nábytek. Svoji pozornost budete muset věnovat také výběru vhodného osvětlení do obývacího pokoje.

Zdroj: Unsplash

Pokud jste se rozhodli, že svému obývacímu pokoji dopřejete dostatek světla, měli byste zapomenout na jeden lustr, který vyřeší vše. Kromě hlavního, centrálního, osvětlení obývacího pokoje se musíte zaměřit také na výběr lokálních svítidel. A jak je vybrat, to vám dnes řekneme.

Jak vybrat hlavní osvětlení do vašeho obývacího pokoje

Zcela nejdůležitějším světlem ve vašem obývacím pokoji je to hlavní, kterým je stále nejčastěji stropní svítidlo. To osvětlí plošně celý obývací pokoj a používá se každý den. Vybírat si můžete z mnohých variant: přisazené stropní svítidlo, ale i závěsné svítidlo. Právě závěsné zasahuje do prostoru více, takže nejen, že se dostane všude, ale navíc může sloužit jako skvělý designový prvek.

Zdroj: Unsplash

V případě, že máte radši elegantní design, neuděláte chybu s křišťálovým lustrem. Naopak v případě, že jste zaměřeni spíše prakticky, bude pro vás vhodnou volbou osvětlení spotovými stropními svítidly, která jsou na pohyblivých krcích. Ty si můžete natočit do různých směrů, a světlo tak můžete namířit, kam budete chtít. Další oblíbenou variantou jsou zapuštěná stropní svítidla.

Čtěte také: Banánová slupka jako skvělý pomocník pro všechny nadšené zahradníky

Zdroj: Unsplash

Jak vybrat lokální osvětlení do vašeho obývacího pokoje

Ačkoliv hlavní osvětlení váš obývací pokoj prosvětlí dost na to, aby v něm nebyla tma, byla by škoda zůstat jen u něj. A proč? V obývacím pokoji totiž děláme nejrůznější činnosti, přičemž některé z nich vyžadují mnohem větší množství světla. I proto je dobré mít ve svém obývacím pokoji několik dalších svítidel. Ať už ve formě nástěnného světla nebo lampy.

Nepřehlédněte: Tipy a rady, jak vyčistit vanu pomocí jednoduchých domácích prostředků

Co se týče jejich rozmístění – u každé sedací soupravy by jistě neměla chybět lampa pro případy, kdy si budete chtít číst. V případě, že se vám nelíbí žádná stojací lampa, můžete využít také možnosti lampičky na stůl, kterou můžete umístit na odkládací stolek vedle pohovky. Decentně a jemně mohou vypadat také LED pásky u stropu či na stěnách. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT