Jak navrátit vašim oblíbeným bílým botám jejich bělost? Jedlou sodou, mýdlem, octem i gumou!

Bílé boty jsou poslední roky velmi moderní, a pro některé z nás jsou tak téměř základem šatníku. Díky své univerzálnosti se hodí skoro ke všemu, od letních šatů až po džíny. Bohužel díky své barvě jsou náchylné na znečištění. Jak jim nejsnáze navrátit jejich zářivou bělost? Záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny!

Bílé kožené boty

Pokud jsou vaše boty kožené, máte štěstí. Kůže je totiž jedním z materiálů, které se čistí snadněji. K mytí kožených bot budete potřebovat papírové utěrky, mýdlo, nejlépe to s jelenem, a bavlněný hadřík nebo houbičku. Nejprve navlhčete papírovou utěrku, vymačkejte z ní přebytečnou vodu a poté jemně otřete vnější stranu bot. Poté si navlhčete hadr nebo houbičku mýdlem a malými krouživými pohyby přejíždějte po horní části boty. Na závěr čistým hadříkem setřete přebytečné mýdlo. Následně nechte boty volně uschnout.

Kromě mýdla můžete použít také zubní pastu. Ta je zároveň skvělým pomocníkem k odstranění nejrůznějších oděrek a škrábanců. Aplikujte ji kartáčkem na postižená místa a nechte čtvrt hodiny působit. Poté boty otřete mokrým hadříkem.

zdroj: freepik.com

Bílé tenisky

K čištění plátěných tenisek budete potřebovat jedlou sodu a bílý ocet. Smíchejte čtvrt hrnku jedlé sody s půl hrnkem bílého octa. Namočte hadřík nebo čistý starý zubní kartáček do připravené pasty a začněte znečištěný povrch tenisek opatrně drhnout. Následně nechte půl hodiny působit a na závěr opláchněte vodou. Vyčištěné boty nechte volbě uschnout. Nenechávejte bílé tenisky sušit na slunci. Sluneční paprsky totiž můžou způsobit žloutnutí.

Pokud nemáte příliš času a zároveň tenisky nejsou zašpiněné příliš, můžete k čistění použít pouze jedlou sodu. Špinavá místa posypejte trochou sody a následně vyčistěte pomocí navlhčeného kartáčku. Po uschnutí zbytky jedlé sody jednoduše vyklepejte. Většina bílých tenisek má rovněž po stranách, někdy i na špičce bílou gumu. Tu v případě potřeby snadno vyčistíte zubní pastou.

Bílé semišové boty

Čištění semišových bot může být trochu složitější, protože semiš je jemná, delikátní tkanina, která se snadno špiní. Z tohoto důvodu jste si pravděpodobně všimli, že většina semišových bot nemá zářivě bílou barvu, ale spíše bílý odstín. K čistění budete potřebovat měkký kartáček a bílou gumu na tužky. Pokud tato metoda nepomůže, můžete skvrny zkusit odstranit pomocí hadříku namočeného do bílého octa. Na závěr použijte hadřík namočený v čisté vodě a nechte boty uschnout. Suché boty poté přetřete kartáčem na semiš, aby materiál opět získal svou charakteristickou strukturu.

Zdroj: bhg.com, womansworld.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu