Jak nejlépe vyčistit sprchový závěs?

Konečně přijdete domů po dlouhém a náročném dni v práci, pustíte si horkou sprchu, vstoupíte dovnitř a zatáhnete za sebou sprchový závěs. Co jsou ale ty šedé tečky na vašem sprchovém závěsu? Fuj, plíseň! Bohužel špína a plíseň milují vaše sprchové závěsy stejně jako vy horkou sprchu.

Proč je můj sprchový závěs tak zašlý?

Sprchové závěsy se časem a používáním obvykle velmi nepříjemně zašpiní. Jak to?

  • Sprchový závěs je v kontaktu s tvrdou vodou, mýdlovými usazeninami i našimi „tělesnými nečistotami“.
  • Sprcha je teplý a vlhký prostor, což znamená skvělé místo pro rozmanité bakterie a plísně.

Plísně mohou mít různé barvy, ale obvykle si jich všimnete jako malých růžových, oranžových, šedých, hnědých nebo černých teček na sprchovém závěsu.

Jak vyčistit plastový i látkový sprchový závěs?

Výhodou dnešních sprchových závěsů je to, že většina z nich se dá prát v pračce. Sundejte plastový sprchový závěs z háčků a vložte ho do pračky spolu se dvěma až třemi staršími bílými nebo světlými ručníky. Ručníky pomohou „vydrhnout“ sprchový závěs a světlá barva zabrání případnému prosakování barvy.

Přidejte asi čtvrt šálku tekutého pracího prostředku. Při praní sprchových závěsů platí, že méně je více. Poté přidejte jeden šálek jedlé sody přímo do bubnu pračky. Jedlá soda zvyšuje abrazivnost, což znamená větší drhnutí. Navíc je skvělým deodorantem.

Můžete přidat též deset kapek tea tree oleje, který je známý svými skvělými protiplísňovými vlastnosti. Závěs vyperte na šetrný cyklus a co nejnižší teplotu. Po vyprání pověste závěs zpět do sprchy, aby uschl na vzduchu. Nikdy nedávejte plastový sprchový závěs do sušičky.

Bílo-modrý sprchový závěs.
zdroj: unsplash.com

Pokud vlastníte látkový sprchový závěs, opět ho vložte do pračky, tentokrát bez ručníků a ke čtvrt šálku pracího prostředku přidejte jeden šálek bílého octa. Opět zvolte šetrný prací cyklus a teplotu vody přizpůsobte druhu látky, ze které je závěs vyroben. Po vyprání závěs ihned pověste do sprchy a nechte volně uschnout.

Jak vyčistit kroužky sprchového závěsu?

Zatímco je sprchový závěs v pračce, využijte této příležitosti k vyčištění kroužků. Kroužky jsou vystaveny mýdlovým usazeninám, prachu i páře, a mohou se tak snadno zašpinit.

Naplňte umyvadlo horkou vodou a přidejte šálek bílého octa. Kroužky namočte a nechte alespoň 15 minut působit. Následně vypusťte vodu z umyvadla, kroužky opláchněte v teplé vodě a pomocí jemného kartáčku seškrábněte uvolněný vodní kámen nebo mýdlové usazeniny, které na nich případně zůstaly.

Zdroj: thespruce.com, marthastewart.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu