Jak odvětrávat koupelnu bez okna?

Pokud hledáte místnost s nejvyšší koncentrací vlhkosti v ní, na prvním místě se vždy umístí vaše koupelna. A vzhledem k tomu, k čemu je koupelna využívaná, to není nic neobvyklého. Bohužel – na takových místech se také velmi dobře daří plísním. I proto je třeba koupelnu dobře odvětrat – co ale dělat v případě, že nemáte v koupelně okno? Dnes vám poradíme, jak odvětrávat koupelnu bez okna.

Jak odvětrávat koupelnu bez okna

Plísně patří k tomu nejhoršímu, co se může v našich domácnostech vyskytovat. V současnosti se mezi místnosti číslo jedna, co se výskytu plísní týče, řadí koupelna. Spáry, kachličky, nábytek, ale i zrcadla se mohou stát obětí plísně. S vlhkostí, která se v koupelně drží, by vám mohlo pomoci pravidelné větrání skrze okno. Co ale dělat v případě, že takové okno v koupelně nemáte? Jak odvětrávat koupelnu bez okna? Pomoci vám může nejen větrací mřížka, ale také kvalitní ventilátor.

Plísním se daří zejména v koupelně

Riziko vzniku plísně v místnosti hrozí ve chvílích, kdy vlhkost vzduchu přesáhne 50 procent, což je běžná vlhkost vzduchu ve většině obytných místností. Když si představíte, jak se bude plísním dařit při 60% vlhkosti, jak si myslíte, že bude vypadat nevětraná koupelna s leckdy až stoprocentní vlhkostí? A to nemusíte mít zrovna ani puštěnou sprchu. Abyste vzniku plísní, které jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví, předešli, budete muset vymyslet alternativu k chybějícímu oknu.

Čtěte také: Krásná koupelna jako vaše vizitka

Ventilátor a větrací mřížka vyřeší problémy s vlhkostí za vás

Ventilátory i větrací mřížky byly navrženy do koupelen, v nichž není okno. Pokud budeme mít ve svojí koupelně ventilátor, budete mít po starostech, co se nadměrné vlhkosti v koupelně týče. Ventilátor vybírejte zejména podle velikosti vaší koupelny. Dále podle toho, zda máte sprchu nebo vanu. Ventilátor by nikdy neměl vydávat příliš hlasité zvuky, ale ani by neměl tvořit nepříjemný průvan, který by vám mohlo zadělat na nehezkou angínu. A jak ventilace funguje? Do koupelny přivádí čerstvý vzduch a současně odvádí vlhkost pryč. Myslete na to, že není třeba vzduch pouze přivádět, ale také odvádět.

Zdroj: pixabay.com

Kam umístit větrací mřížku?

Pokud chcete, aby váš ventilátor fungoval správně, budete muset pečlivě zvážit jeho umístění. Za úplně nejlepší možnost je jeho umístěna přímo nad vanou nebo sprchou, kde je poměr vlhkosti nejvyšší. Pára z nich se nebude šířit po celém prostoru, ale zůstane ve sprše, kde se bude kondenzovat a opět stékat do sprchy. Mřížku umisťujte vždy blíže ke stropu, aby vás netrápil průvan přicházející z ventilátoru.

Nepřehlédněte: I malá koupelna se může proměnit v luxusní lázně! Jak ji zařídit?

Co se týče funkcí vašeho ventilátoru, můžete si jej nechat nastavit na nejrůznější způsoby. Někdo má ventilátor pod samostatným spínačem, jiní jej mají jako součást spřaženého spínání, kdy se ventilátor spustí rovnou při rozsvícení světla. Většina ventilátorů má doběh, kdy ventilátor ještě nějakou chvíli po vypnutí běží chvíli dál. Tyto časové intervaly si můžete nastavit většinou sami dle svých preferencí. Například u spřaženého spínání oceníte, že ventilátor pojede ještě chvíli po tom, co zhasnete světla. Nebudete tak muset svítit vždy, když budete chtít vyvětrat. 

Autorský text | zdroj foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu