Jak opticky zvětšit malý panelákový byt

Ceny nemovitostí stále rostou – a většinu lidí to nutí k bydlení v menších bytech. Jde o populární způsob bydlení zejména ve větších městech, kde jsou nemovitosti dražší než v městech menších. I v malém prostoru se však dá bydlet pohodlně. My vám dnes řekneme, jak byt zvětšit alespoň opticky.

Malé bydlení je takové, které má méně než 40 metrů čtverečních – průměrný český byt má pak něco málo přes 50 metrů čtverečních. Ačkoliv jsou nově stavěné byty mnohem větší, jen málokdo si je může dovolit. Pokud i vy bydlíte v bytě menších rozměrů, poradíme vám, jak na to, aby i ten sebemenší byt působit vzdušně. Protože jako v kobce se doma cítit nechcete.

Čtěte také: Vyvarujte se při praní těchto chyb. Vaše prádlo vám poděkuje

Začněte u podlahy

Bydlíte v malém bytě? Pak byste měli jako první krok sjednotit podlahy v celém interiéru. Bytu tak snadno dodáte pár metrů čtverečních navíc (opticky). Podlaha by měla být mimo jiné světlá a ideálně v teplém odstínu. Jestli přemýšlíte nad kobercem, vsaďte spíše na kusové, místo klasického celoplošného. Ideálním tvarem je obdélník, který pokoj opticky protáhne.

Barvy vybírejte spíše světlé

V menším prostoru si musíte dát pozor na to, abyste nepoužili tmavé barvy na příliš velké plochy. Úplně nejhorší možností je zde červená barva. Prostor, který vymalujete červeně, nebude mít žádnou hloubku, navíc se bude zdát menším, než ve skutečnosti je.

Jestliže zůstanete u bílé výmalby, rozhodně s tím neuděláte chybu. Za ideální alternativu považujeme světlé odstíny různých teplých barev – ty totiž dodávají prostoru na útulnosti. Navíc opticky uberou pár metrů, u studených barev platí opak.

Zdroj: Pexels

Dobré světlo je základ

Světlo v interiéru je důležité, ale často podceňované. Osvětlení malých prostor je velmi důležité. Pokud jej podceníte, změní se váš byt v malou a tmavou kobku. Osvětlení by mělo být střídmé. Snažte se do bytu dostat co nejvíce denního světla, vyhněte se tmavým a těžkým závěsům. Optická kouzla vytvoří světlo naaranžované před zrcadlem, ale i jinou plochou, která vytvoří odraz.

Nepřehlédněte: Mobilheim – čím dál oblíbenější způsob nenáročného bydlení

Když už jsme u zrcadel, těm se nevyhýbejte. Zrcadlo, které odráží prázdnější plochy (nikoliv ty zaskládané spoustou věcí), prostor opticky výrazně zvětší. Do malých bytů patří jak zrcadla, tak i další plochy, které odrážejí prostor.

Na masivní nábytek raději zapomeňte

Každý si pamatuje na masivní obývací stěnu u babičky, které sahala od stěny ke stěně. Na tu musíte v malém bytě zapomenout. Mohutné vitríny, ale ani obrovská skříň do vašeho bytu nepatří. Místo toho musíte do prostoru, kterých chcete opticky zvětšit, použít otevřené prostory místo skříní, poličky, nižší nábytek na nožičkách, ale i multifunkční nábytek. Využít můžete jakožto úložní prostory ta místa, která jinak běžně nevyužíváte. Například police nad dveřmi, úložné prostory v pohovce, chytré skříňové systémy.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu