Jak otevřít odolnou sklenici aneb co dělat, když víčko nechce povolit

Už se vám to určitě stalo, vaříte nebo připravujete občerstvení, vše jde jako po másle, až do chvíle, kdy musíte otevřít sklenici. Je jedno, zda se jedná o nakládané okurky či marmeládu, prostě klasickou zavařovací sklenici s víčkem. Ať děláte cokoli, víčko se ani nehne. Naštěstí ale existuje několik triků, které vám s nepoddajnými víčky mohou účinně pomoci.

Utěrka, gumová rukavice či silikonová podložka

Nejjednodušším řešením, které ale ne vždy vede k výsledku, je vzít si na pomoc suchou utěrku nebo hadřík a položit je přes víčko, aby se lépe drželo a při otáčení neprotáčelo. Stejným způsobem můžete použít i gumové rukavice, například stejné jako používáte na mytí nádobí, či silikonovou podložku, kterou používáte na odkládání horkých hrnců a pánví, případně též chňapku.

Horká voda

Použití horké vody je také léty prověřeným řešením pro odstranění zatvrzelých víček. Stačí, když oblast víčka zavařovací sklenice podržíte pod tekoucí horkou vodou po dobu asi třiceti sekund. Teplo způsobí, že se víčko mírně roztáhne, což by mělo uvolnit těsnění. Pootočení víčka by mělo být následně mnohem jednodušší.

Poklepání na víčko

Pokud sklenice s víčkem vaší snaze o otevření odolává, zkuste na něj poklepat lžičkou. Někdy se v blízkosti víčka zachytí potraviny a ztěžují otevření. Poklepání lžící na víčko může pomoci tyto kousky uvolnit a víčko jde snadněji otevřít.

Převrácení dnem vzhůru

Další trik je podobný předchozímu, pouze sklenici postavte na pevný povrch dnem vzhůru, tedy na víčko, a rukou následně udeřte do jejího dna.

Gumička i lepicí páska

Z dalších pomocníků můžete na otevírání zavařenin použít také větší a silnější gumičku, kterou omotáte kolem vnějšího okraje víčka, které se vám následně opět bude lépe držet. Stejným způsobem můžete kolem víčka omotat i odolnou lepicí pásku, například kobercovou, přičemž jeden okraje nechte odlepený. Zatáhnutí za tento okraj by mělo sklenici otevřít.

Porušení utěsnění

Pokud všechny metody selžou, vždy můžete použít nůž či otvírák a víčko ze sklenice lehce „vypáčit“. Několika pohyby víčko „odtěsníte“ a následně ho lehce odstraníte.

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu