Jak pomoci vaší zahradě přežít vlnu veder?

Podle odborníků na životní prostředí bude horké letní počasí i v našich zeměpisných šířkách stále častější.  Tato období extrémních, dusivých veder mají vážné důsledky nejen pro lidi a životní prostředí obecně, ale také pro vaši zahradu. Existují ale určité triky a strategie, které mohou vaší zahradě pomoci období horkého počasí lépe přežít.

Mulčujte

Mulčování zahrady je jednou z nejlepších věcí, kterou můžete pro ochranu rostlin před horkým letním počasím udělat. Vrstva mulče zachovává vlhkost a udržuje okolí rostlin ve větším chladu. Při použití mulčovací směsi či kůry kolem stromu nebo na zahradním záhonu dbejte na to, abyste ji rozprostřeli, nikoli navršili, protože příliš silná vrstva organické hmoty může naopak udusit kořeny rostlin.

Přidejte stín

Všem rostlinám, i těm teplomilným, v extrémně horkém počasí výrazně pomůže i ochrana před sluncem. Stínicí tkanina, kterou lze položit na skleník nebo umístit nad venkovní výsadby, se snadno instaluje i odstraňuje a vašim rostlinám udělá skvělou službu. Rostliny pěstované v květináčích či truhlících lze také přemístit do chladnějších a stinnějších míst zahrady.

Pravidelně zalévejte

Když je horko, vaše rostliny potřebují více vláhy než obvykle. Rostliny v květináčích trpí vlnou veder jako první a potřebují více vody než zeleň v zemi. Extrémní teploty mohou zhoršit schopnost rostlin přijímat vodu prostřednictvím kořenů, je tak důležité podat jim pomocnou ruku a zalévat hloubkově. Zalévejte u báze každé rostliny pomocí hadice nebo konve a snažte se zabránit přílišnému postříkání listů.

zdroj: freepik.com

Zalévejte brzy ráno a hýčkejte mladé rostliny

Zalévání brzy ráno zajistí, že se ke kořenům rostlin dostane více kapek, než se vypaří. Dospělé rostliny určitý stres zvládnou, ale nově vysazené sazenice a přesazené rostliny sucho dlouho nepřežijí. Pokud máte velkou zahradu, možná nebudete mít během vlny veder čas pečovat o všechny rostliny, proto zaměřte svou pozornost na mladé, zranitelné rostliny, které v horku spíše zahynou.

Nevystavujte rostliny zbytečně stresu

Zahradní práce, jako je prořezávání, hnojení a přesazování, způsobují rostlinám stres. Za normálních okolností se rostliny rychle zotaví, ale během vlny veder tyto práce zbytečně zvyšují stres, který může ohrozit zdraví rostlin. Během vlny veder se těmto pracím vyhněte.  

Nainstalujte zavlažování

Zvažte zavlažování zahrady pomocí zavlažovacího systému, například zahradní hadice s drobnými póry, které propouštějí vodu do půdy. Hadice může být lehce zakopaná, což zaručuje, že se voda, kterou uvolňuje, dostane ke kořenům vašich rostlin. Takto dodávaná voda je mnohem méně náchylná k odpařování než voda rozprašovaná klasickým rozstřikovačem.

Zdroj: growinginthegarden.com, gardena.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu