Jak postupovat, když se vám povede vytopit sousedy?

S vytopením sousedů má zkušenosti mnoho osob, které bydlí v bytě. Stát se to může nejen vám, ale i sousedům nad vámi. Často se jedná o nedopatření, zapomnětlivost, ale na vině může být i rozbitá hadice od pračky, prasklé potrubí či nefunkční vodovodní kohoutek. Ať už tuto nehodu způsobí cokoliv, je důležité vědět, jak postupovat.

Ve chvíli, kdy zjistíte, co se stalo, ihned zavřete vodu. Na nehodu vás může upozornit také váš soused. Nejdříve se jděte podívat k němu a omrkněte, co vše voda způsobila. Často se jedná o mokrý flek na stropě, ale může dojít i k poškození nábytku a elektroniky. Než se pustíte do jakéhokoliv úklidu, škodu zdokumentujte, ideální jsou fotografie i videa. Poté sepište soupis škod. Nezapomeňte nafotit i škody vzniklé u vás.

Náhrada je na viníkovi

Na viníkovi je, aby odstranil škody v sousedově bytě a uhradil náklady, které s vrácením bytu do původního bytu vzniknou. S ohledem na škodu se můžete do nápravy pustit sami, popřípadě ji svěřit odborníkovi. Myslete také na to, že pokud vzniklou škodu nezačnete řešit a necháte souseda čekat déle než 30 dní, má právo si škodu odstranit sám a poté po vás vymáhat náhradu nákladů.

Pojištění vás ochrání

Pokud u vás taková situace nastane, zachránit vás může pojištění odpovědnosti za škodu. Některé pojišťovny mají toto pojištění zahrnuto v základním pojištění domácnosti. V případě nehody tak nahlaste událost pojišťovně, ta vám podá veškeré informace o tom, jaké doklady od vás bude potřebovat a následně by se o vše měla postarat. Platit budete pouze za spoluúčast sjednanou ve smlouvě.

Čtěte také: Jak levně zrekonstruovat váš dům? Nemusíte za to utrácet miliony.

Nemáte pojištění?

Pokud vy sami nemáte sjednané pojištění odpovědnosti za škodu, ale váš soused má uzavřené pojištění domácnosti, škodu zaplatí sousedova pojišťovna. V případě, že škodu nikdo nezavinil, pojišťovna po nikom náhradu škody vymáhat nebude. Můžete-li však za škodu vy, tedy vznikla vaší vinou, sousedova pojišťovna po vás úhradu škody bude vymáhat.

Oba bez pojištění

Může nastat i takový případ, že ani vy, ani váš soused nemá sjednané pojištění. V takovém případě se budete muset domluvit, jak bude škoda napravena a uhrazena. Lepší je vždy volit dohodu písemnou před tou ústní.

Autorský text

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu