Jak poznáte únik plynu a jak mu zabránit?

Pokud doma používáte plyn, jistě vás čas od času přepadne myšlenka na to, zda jste v bezpečí. Právě únik plynu je častým strašákem mnoha domácností. Můžeme vás však uklidnit – při správné manipulaci, pravidelných revizích a znalostech můžete riziko úniku plynu minimalizovat. Dnes vám řekneme, jak můžete úniku plynu předcházet, ale i jak poznat, že k němu došlo.

Nezanedbávejte pravidelné kontroly plynového kotle

Chcete znát nejčastější příčinu úniku zemního plynu a z toho vyplývajících otrav či výbuchů? Zanedbaný servis plynových kotlů a ohřívačů. Pravidelné kontroly plynových kotlů je třeba dělat ve lhůtách, které stanovuje výrobce. A nezáleží na tom, zda jsou tyto kontroly povinné, nebo ne. Pokud se něco stane, může se stát velké neštěstí. Z praktického hlediska vám pojišťovna neuzná případné pojistné plnění.

Zdroj: Pexels

Únik zemního plynu ucítíte

Pokud vám bude doma unikat zemní plyn, poznáte to po čichu. Ačkoliv plyn sám o sobě nijak nezapáchá, před tím, než se dostane rozvodnou soustavou do vaší domácnosti, je obohacen v odorizační stanici o silně zapáchající příměsi, často o příměs sirných alkoholů, které svým zápachem připomínají zkažená vejce.

Čtěte také: Co byste si měli promyslet před výběrem venkovního schodiště?

Pokud vám bude plyn unikat v domácnosti, snadno to poznáte. Pokud se tak ale stane v kotelně, kam nechodíte příliš často, nastane problém. I proto si domů nainstalujte detektor úniku plynu, který vás silným zvukovým signálem upozorní na případné hrozící nebezpečí. A to již při malé koncentraci plynu v interiéru.

Co dělat, pokud vám doma uniká plyn?

Máte podezření na to, že vám doma uniká plyn? V tom případě nepanikařte a postupujte logicky. Ze všeho nejdříve zhasněte všechny hořáky, které by mohly tento únik způsobovat. Poté vypněte hlavní uzávěr plynu. Rovnou otevřete všechna okna i dveře, zajistěte dostatečné větrání. Rozhodně nepoužívejte elektrické spotřebiče, nerozsvěcujte a nemanipulujte s elektrickými zásuvkami. Mohlo by dojít ke vzniku jiskry. Bezprostřední nebezpečí vám bude hrozit v případě manipulace s otevřeným ohněm – patří sem i zapálená svíčka či cigareta.

Zdroj: Pexels

O tom, že hrozí nebezpečí, informujte také svoje sousedy. K tomu ale nepoužívejte výtah ani zvonek, i to by mohlo znamenat, že se unikající plyn vznítí a vše vybouchne. Z bezpečného místa (mimo vás domov) kontaktujte poruchovou službu dodavatele plynu. Volejte z mobilního telefonu, ne z pevné linky.

A jak poznáte otravu oxidem uhelnatým?

Oxid uhelnatý vzniká nedokonalým spalováním plynu. Ten však narozdíl od plynu neucítíte, proto vždy investujte do detektoru. Umístěte jej nejblíže stropu, tam se tento oxid hromadí. Otrava oxidem uhelnatým se projevuje bolestí hlavy, únavou, nevolností a závratí. Tyto příznaky velmi rychle přecházejí do druhé fáze, kam patří zarudnutí pokožky, zvýšená teplota a upadnutí do bezvědomí.

Nepřehlédněte: Jak na rekonstrukci bytu s omezeným rozpočtem?

Ačkoliv nelze úniku plynu zabránit stoprocentně, už i pravidelnou údržbou můžete toto riziko eliminovat dost výrazným způsobem. Nezapomínejte proto na pravidelnou údržbu všech plynových zařízení, investujte do detektorů, které jsou spolehlivé – a na hrozící nebezpečí vás upozorní včas.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu