Jak prát prádlo, aby bylo stále jako nové?

Jedním ze způsobů, jak můžeme vyjít vstříc dobře vypranému prádlu, je samozřejmě koupě kvalitní pračky. Ta však sama o sobě ještě není zárukou toho, že bude vaše prádlo dokonale čisté. Chcete, aby vaše prádlo zářilo čistotou a mělo svoji původní barvu i po delším čase? V tom případě se podívejte na naše tipy, jak prát prádlo, aby bylo stále jako nové.

Prádlo je třeba třídit

Ze všeho nejdříve je třeba správně roztřídit vaše prádlo. Pokud máte jen málo kousků prádla, jistě nebudete prát každou barvu zvlášť. Pokud ale máte váš koš s prádlem vždy plný, nějak se vám roztřídit povede. Vždy k sobě dávejte podobné barvy, díky tomu neztratí svoji barvu, ale ani neobarví ostatní kousky v pračce. Minimálně bílá a černá barva by se měly prát odděleně, za zvážení stojí také oddělené praní červených kousků – do kterých můžete přidat i oranžovou, růžovou, hnědou či vínovou. Modré, zelené a šedé prádlo perte také dohromady. Při nastavení vhodného programu hraje velkou roli materiálové složení oděvu – perte dle informací na cedulkách. Povlečení, ručníky a spodní prádlo perte na více stupňů, aby se zničily všechny bakterie.

Čtěte také: Každý pokoj v tomto bytu zařídila ve zcela jiných barvách

Jak vybrat vhodný prací prášek

V posledních letech jsou stále více a více oblíbené prací gely – v pračce se lépe rozpustí i za nižší teploty, navíc nehrozí zanechání světlých stop na tmavém oblečení. Gelový prací prášek je také koncentrovanější, takže se nestane, že byste jej museli použít hodně. Nikdy nepoužívejte nevhodný prášek na jakékoliv prádlo. Prášek na bílé prádlo je určený jen na bílé prádlo – má za úkol rozjasnit a zesvětlit, což by na vašem černém tričku udělalo více škody než užitku. Tmavé prádlo si zaslouží také svůj přípravek, který tmavou barvu obnoví.

Zdroj: pixabay.com

Jak prát prádlo? S kypřicím práškem

I při použití drahých pracích přípravků vám může hrozit zežloutnutí či zašednutí prádla. Jak se s tímto problémem můžete vypořádat? S kypřícím práškem. Na pračku použijte jeden pytlík – nasypte jej rovnou do bubnu pračky. Podobně funguje také bílý ocet. Ten se lije místo aviváže.

Nepřehánějte to s pracím práškem

Zdroj: pixabay.com

Při dávkování gelů i prášků se řiďte údaji na obalu. Pokud vaše pračka není plná, použijte méně přípravku. V domácnostech s tvrdou vodou používejte takové množství, jaké je uvedeno u hodně znečištěného prádla, Aviváž vám sice prádlo hezky provoní, ale nepoužívejte ji u funkčního prádla, ale ani u spodního prádla a džínů.

Nepřehlédněte: Bydlení podle feng shui aneb na co byste neměli zapomenout

Nastavte vhodný program

Téměř každá pračka má hned několik programů, kdy často nevíte, který z nich je vhodné použít. O tom, jaký program zvolíte, rozhoduje obsah pračky. Ložní a spodní prádlo perte na vyšší teplotu, u vlněného oblečení volte šetrný program – například pro praní v ruce. Moderní pračky jsou schopny kvalitně vyprat i při nižších teplotách – ušetříte peníze za energie. Občas však vyperte i na více stupňů – odstraníte tak mastnotu uvnitř pračky. 

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu