Jak probudit trávník a zahradu po zimním spánku?

Sice se zima s námi ještě zřejmě neloučí a místy stále leží sněhová pokrývka. My si zatím můžeme z tepla obývacího pokoje naplánovat přípravy na probuzení zahrádky ze zimního odpočinku. Pokud jste zahrádku pečlivě zazimovali, bude na jaře pěkně odpočinutá a zregenerovaná. Práce by přišla v niveč, pokud byste se nyní unáhlili a z nedočkavosti začali keře zbavovat ochranné textilie při prvním náznaku oteplení.

Pojďme si projít některé základní kroky, jak v probouzení postupovat.

  • Kdo si počká, ten se dočká

Opravdu se neunáhlete a nezačněte s probouzením moc brzo. Snahu by mohl snadno spálit přízemní mrazík. Půda musí rozmrznout a teploty stoupnout nad nulu. První hřejivé jarní paprsky nás lákají ven a pracovat. Běžte se raději projít, zahrádka si ráda počká na vyšší teploty.

  • Oprašte sekačku

Udělejte si včas servis sekačky i na jaře bude hrát důležitou roli. Zkontrolujte, zda má ostré nože a snadno se startuje. Trávník po zimě posekejte na co nejnižší sestřih. Někteří zahrádkáři radí míru tři centimetry.

  • Ať se vše zhluboka nadechne

Aby se trávník zazelenal, je třeba dodržovat následující postup – zavlažovat, hnojit a kypřit. Sněhová peřina na několik měsíců trávník přidusila, aby se mohl regenerovat. Na jaře je naopak potřeba, aby se znovu nadechl. Pomocníkem je zde tzv. vertikutátor. Ten snadno odvede požadovanou práce díky ostrým nožům, které provzdušní půdu i několik centimetrů do hloubky.  Na špatně dostupných místech si můžete vypomoci s železnými hráběmi. Prokypření se týká i záhonků, můžete okopat i růže a okrasné keře.

  • Pohnojte, co se dá

Díky včasnému hnojení získá trávník dostatek času, aby načerpal sil na letní přívaly veder. Ale i hnojení má svou míru, aby se trávník naopak nespálil. Pokud máte neporostlá místa, kde se trávník přes léto vypálil, nebo není dostatečně hustý, podpořte tyto místa novou travní směsí. Postupujte při výsadbě návodu, teplota půdy musí být optimální, aby vaše investice do setby, nebyly pouze vyhozené peníze.

  • Sundejte zimní textilie

Pokud jsou již teploty stabilnější, můžete odstranit z růží a keřů textilii a schovat jí na další zimu. Můžete doplnit mulčovací kůru a prokypřit bezprostřední okolí keřů.

  • Shrabte nečistoty

Na řadu zajisté přijdou i hrábě. Po zimě se na trávníku nashromáždí mnoho odumřelých listů, opadají drobnější větvičky ze stromů, možná i nějaký odpadek z ulice.

Hlavně si práci na jarní zahrádce pod prvními paprsky slunce užijte. A hlavně opatrně, abyste si nenamohli záda v domnění, že je nutné to stihnout o první slunné sobotě!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu