Jak se vrhnout na velký úklid?

Patříte spíše ke „sběračům“ nebo „vyhazovačům“? Je možné vaším bytem volně projít, nebo přeskakujete věci, které se „někdy budou hodit“ navršené až ke stropu?

Provětrejte prostor

Ne nadarmo se říká, že pořádný úklid provětrá hlavu. A to nejen podle zásad feng-šuej, shodují se na tom psychologové i odborníci na bytový design. Někdo má i tu zkušenost, že ho v období zvýšeného stresu úklid uklidňuje a vyhazování nepotřebných věcí je vysloveně osvěžující.

Chemie nebo příroda?

Současným trendem je návrat k jednoduchosti a k domácím čistícím prostředkům na přírodní bázi. Někdy je sice nutné nasadit na špínu těžší kalibr v podobě silně chemických čističů, ale podle lékařů je používání chemických přípravků v domácnosti jednou z možných příčin výskytu alergií u dětí.

Návrat k receptům našich babiček vůbec není k zahození. Ocet výtečně dezinfikuje, citron je vhodný na lesklé plochy a sůl má abrazivní účinky. Důležité jsou také vůně. Každý domov má svou nezaměnitelnou vůni. A té nejlépe svědčí květiny a čerstvý vzduch.

Úklidový paradox aneb méně je více

Přecpaný prostor je už na první pohled obtížné uklidit, takže úklid navíc ještě obvykle odkládáte. Prázdné a vzdušné prostory jsou prakticky bezúdržbové. Samozřejmě vám neradíme hned se všeho zbavit, ale platí, že co největší množství předmětů by mělo mít své místo ve skříni či na poličce. A po použití se předměty zase vracejí na své místo! Může se nám to zdát přehnané, ale mít přehled, kde se co nachází, je rozhodně uklidňující. Možná se vám podaří i předejít zbytečným nákupům dalších věcí.

Pořádně provětrat prostor, zbavit se nepotřebných věcí a vymést rohy, to vše může výrazně napomoci vašemu dobrému psychickému stavu, duševnímu rozpoložení i fyzickému zdraví.

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu