Jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy

Uklízíte pravidelně, váš domov doslova září čistotou, ale přesto se u vás čas od času objeví nevítaná návštěva v podobě hmyzu? Ten se totiž může ukázat v domově každého z vás – a to, i když máte doma naklizeno. Některý hmyz vám zničí nábytek, jiný potraviny, další vaše oblečení. Chcete, aby byl všechen váš majetek v bezpečí? V tom případě je třeba rozpoznat, o jakého škůdce se jedná. Pak už jen stačí nasadit vhodné zbraně k boji. Dnes vám řekneme, jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy.

Jak se zbavit hmyzu v domácnosti? Zjistěte, kdo vás trápí

Myslíte si, že máte svůj domov zabezpečený tak, že se do něj žádný hmyz nedostane? Omyl, hmyz si vždy najde svoji cestičku. Ještě předtím než se do likvidace pustíte, je třeba určit, o jaký hmyz se jedná. Každý druh hmyzu totiž vyžaduje odlišný způsob likvidace. Některé brouky poznáte na první pohled – podle toho, co zanechávají za sebou, nebo kde se vyskytují. Další můžete dohledat na internetu. V českých domácnostech se vyskytují nejčastěji švábi, šatní a potravinový moli, mravenci, štěnice a červotoči. A jak se zbavit hmyzu v domácnosti?

Čtěte také: Adéla (34): Jak vypadá naše jídelna na začátku jara? Krásně jsem vyzdobila stůl i celou místnost

Švábi

Švábi mají výrazná tykadla, mají hnědou či nažloutlou barvu, někdy jsou však zabarveni i do černa. Domů si je často přineseme sami – občas jsou součástí potravin, které si přineseme z obchodu. Velmi často jsou však také součástí staršího oblečení, přinést si je můžeme i z restaurací. Švábům je dobře všude tam, kde je dostatek potravin, tedy v kuchyni. Setkat se s nimi však můžete i v koupelně. Švábi ničí potraviny, jsou přenašeči roztočů a bakterií, rovněž mohou šířit zápach. Ačkoliv na trhu můžete sehnat přípravky proti nim, je nejvhodnější možností využít služeb specialisty, který vás švábů zbaví profesionálně.

Zdroj: pixabay.com

Šatní mol

Šatního mola poznáte na první pohled. Jde o malého a hnědého motýlka, kterého najdete v nejtemnější části své skříně. Prevence proti molům neexistuje, proto je musíte umět včas odhalit, jinak vám budou postupně prokousávat všechno vaše oblečení. Libuje si zejména v oděvech z vlny, bavlny a kožešin. Do skříně nikdy nedávejte nošené oblečení se zbytky kůže a potem, jde o lákadlo pro tato zvířátka. Pokud chcete alespoň trochu zamezit jejich výskytu u vás, můžete do skříně vložit nástrahy z drogerie. Pokud na moly narazíte, oblečení vyperte a vykartáčujte. Dobře vám může posloužit také levandule, která moly odpuzuje.

Potravinový mol

Zatímco mol šatní se bude ukrývat ve vašich šatnících, ten potravinový bude součástí vší kuchyně či spíže. A velmi rychle se postará o znehodnocení vašich potravinových zásob. Potravinový mol je velmi podobný tomu šatnímu – jde o malého motýlka v šedé nebo hnědé barvě. To, že je máte v potravinách, poznáte podle drobných pavučinek či zámotků. Často si je přinesete v potravinách již z obchodu. Proto všechny sypké potraviny po nákupu prosejte přes síto, až poté je dejte do utěsněných nádob. Pokud někde moly najdete, zkontrolujte všechny svoje zásoby, které doma máte. Do spíže můžete rozvěsit mololapky, co se týče babských rad, můžete vyzkoušet rozemletý hřebíček nebo bobkový list, který dáte na talíř a umístíte do spíže k potravinám.

Nepřehlédněte: Chcete prodloužit životnost své matrace? Pak zvažte koupi podložky na matraci

Mravenci

Mravenci jsou neoblíbení, bohužel ale všudypřítomní. Jde o jeden z druhu hmyzu, s nímž se můžeme ve svých domovech setkat nejčastěji. Nejraději se objevují v kuchyni, kde si libují zejména v blízkosti potravin a tepla. Teplé prostředí jako takové totiž opravdu milují. Vždy vyhledávají zbytky jídla, které poté konzumují. Proto dávejte pozor na vaše děti, aby někde nenápadně nezahodily zbytky svých svačinek. Mravenci se u vás jinak objeví během okamžiku.  

Zroj: pixabay.com

Prevencí proti výskytu mravenců u vás doma je zejména pravidelný úklid (často vynášejte odpadkový koš, potraviny skladujte v utěsněných nádobách, utěsněte také různé mezery a škvíry, které doma máte. Pokud na mravence přeci jen narazíte, vytřete podlahu s přidaným octem, cestičku mravencům posypte práškem do pečiva, na okenní rámy aplikujte zubní pastu. Spoustu přípravků samozřejmě seženete také v drogeriích.

Štěnice

Štěnice jsou hmyzem, který se v našich domácnostech objevuje stále častěji. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v posteli. Do domácnosti si je můžeme přinést nejen z prostředků hromadné dopravy, ale také z dovolené. Vyskytují se tam, kde je větší množství lidí. Jejich přítomnosti si všimnete hlavně díky štípancům na vašem těle, protože se živí lidskou krví. Tyto štípanci najdete nejčastěji na končetinách nebo na obličeji. Pokud máte doma štěnice, nebojujte s nimi sami. Místo toho si zavolejte na pomoc deratizační firmu, která štěnice spolehlivě zlikviduje. Prevencí proti jejich vzniku je pravidelný a pořádný úklid vašeho domova.

Červotoči

Slyšíte ve svém okolí zvuky, které vám mohou připomínat chroupání? V tom případě si můžete být téměř jisti, že máte doma červotoče, kteří napadají dřevo.  Tyto larvy dřevo prokousají a tvoří si v něm malé chodbičky. Najdete je nejen v nábytku, ale také v trámech, dřevěných podlahách apod. Nemluvě o děrách, které budou na nábytku viditelné. V případě napadení můžete nábytek opatřit impregnací proti škůdcům, v případě většího poškození ale raději zavolejte na pomoc odborníky. Ti vás těchto malých škůdců zbaví za pomoci metody gama záření. 

Tak, a nyní víte, jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy!

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu