Jak se zbavit vodního kamene v domácnosti?

Vodní kámen je součástí domova každého z nás. Můžeme se s ním setkat všude tam, kde dochází ke kontaktu s vodou. Nejčastěji se vyskytuje ve vaně, sprše, umyvadle, na toaletě a na vodovodních bateriích. Potrápit však dokáže také v rychlovarné konvici či v pračce. Porouchané spotřebiče však nejsou tím jediným, co v případě usazeného vodního kamene hrozí. Chcete předejít poruchám spotřebičů, ale také ochránit svoje zdraví? Pak čtěte, jak se zbavit vodního kamene v domácnosti.

Jak vodní kámen vzniká?

Vodní kámen je složen z minerálů, které se nachází ve vodě. Velmi často se usazuje v průběhu odpařování vody, kdy dochází ke vzniku vodního kamene ve vaně nebo sprše. Kapky vody, které dojdou do kontaktu s povrchem (například sprchovou zástěnou) se sice odpaří, po kapkách však zůstanou stopy usazených minerálů – vodního kamene. Jednou z hlavních příčin vzniku vodního kamene je tvrdá voda, které je na minerály obsahující sůl opravdu bohatá.

Jak se zbavit vodního kamene přírodní cestou?

Před tím, než se do úklidu pustíte se silnými chemikáliemi, vyzkoušejte čištění šetrnější cestou. Víte o tom, že například ocet či kyselina citronová fungují na vodní kámen skvěle? Rychlovarnou konvici můžete vyčistit tak, že do ní nalijete ocet, vodu převaříte, ocet po chvíli vylijete (například do toalety) a převaříte znovu s čistou vodou. Kombinaci octa s citronem pak můžete použít také v koupelně, kde je vodního kamene nejvíc. Připravte si tuto směs do kbelíku, namočte si do ní hadřík a začněte čistit. Tato směs vodní kámen postupně rozpustí. Myslete však na to, že na chromované povrchy musí být kyselina naředěná s vodou, aby nedošlo k jejich poškození.

Čtěte také: Jak na převod nemovitosti?

Zdroj: pixabay.com

V případě, že máte doma silný nános vodního kamene, na jehož odstranění vám domácí prostředky nestačí, kupte si v obchodě čistič, který bude přímo určený k vyčištění vodního kamene.

Zkuste změkčit vodu

V případě, že nechcete neustále bojovat s nánosy vodního kamene, budete se muset vodu snažit změkčit. Na to si přivolejte odborníka, který vám poradí, jak byste měli postupovat. Existuje několik metod, které umí vodu změkčit. Nikdy ji však nesmíte zbavit všech minerálů, jinak byste ji nemohli konzumovat.

Nepřehlédněte: Jak vydezinfikovat svůj domov snadno a bez problémů

Jak na pravidelnou údržbu

Myslíte si, že vás po pořízení kvalitní a drahé sanitární techniky vodní kámen trápit nebude? V tom případě jste na omylu. Ačkoliv se v současnosti výrobci snaží vyrábět technologie a povrchové úpravy, které by měly usazování vodního kamene zabránit, opak je pravdou. I v těchto případech se s ním můžete setkat. Velmi důležitá je prevence, kterou není nic jiného než pravidelná údržba. Ta spočívá v pravidelném čištění a otírání povrchů, na kterých se vodní kámen usazuje. Pravidelným čištěním jej z povrchu dostanete rychleji, než kdybyste vodní kámen nechali usadit. Silnější nánosy vodního kamene se totiž vůbec neodstraňují snadno. 

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT