Jak si doma vytvořit pracovní kout?

pereNajde se spousta těch, kteří z domu pracují běžně, ale také spousta těch, které k home office dostala až aktuální situace. Ať už jste ve kterékoliv z těchto skupin, jedno je jisté. Pracovat z domu ještě nejspíš nějakou chvíli budete a jistě sami víte, že práce z postele či pohovky není tím pravým ořechovým. I proto vám dnes poradíme, jak si doma vytvořit pracovní kout.

Pracovní kout by měl být od zbytku domova oddělen

Každý z nás potřebuje mít doma místo, odkud se mu bude dobře pracovat. A bohužel – postel, pohovka, ale ani jídelní stůl to nejsou. Co se týče prostoru, pokud si nemůžete dovolit vyčlenit si jeden celý pokoj jakožto domácí pracovnu, měli byste si být schopni vyčlenit alespoň část na pracovní kout, která bude dál od veškerého domácího dění. Efektu odděleného prostoru je třeba dosáhnout alespoň psychologicky. Využít k tomu můžete prosklenou stěnu, paraván, ale také částečnou příčku. Prostor můžete oddělit také závěsem či nábytkem.

Čtěte také: Romantické bydlení v domku na venkově

Zdroj: unsplash.com

Kvalitní světlo je základ úspěchu

Pracovní stůl i židli se snažte umístit co nejblíže k oknu, případně do světlejšího pokoje. Jistě oceníte, když si u stolu nebudete muset svítit lampou už od rána. Nemluvě o tom, že přirozené denní světlo je mnohem příjemnější než to umělé. Proto se vyhýbejte tmavým koutům svého domova. Když ale pracujete během večera, budete umělé osvětlení potřebovat – a to nějaké kvalitní. Proto investujte do kvalitní stolní lampy, která vám narozdíl od centrálního osvětlení místnosti osvětlí konkrétní plochu. Pravák si lampu postaví vlevo, levák vpravo. Nebudete si tak stínit na práci. Pracujte u bílého světla, to vám nasimuluje denní světlo lépe.

Zdroj: unsplash.com

Vše mějte po ruce

Vše, co budete ke své práci potřebovat, byste měli mít po ruce. Ať už se jedná o zásuvky, v nichž skladujete dokumenty nebo o odpadkový koš, kam hodíte papíry od toho, co již máte splněno. Snažte se mít vše na jednom místě, abyste se nemuseli kvůli každé maličkost zvedat od stolu.

Nepřehlédněte: Zbytečné chyby, které lidé dělají při rekonstrukci koupelny – 2. část

Zdroj: unsplash.com

Ergonomii je třeba zohlednit

Velmi důležitou součástí vašeho pracovního koutu je zejména stůl se židlí. Zde zohledněte zejména ergonomické hledisko, design je v tomto případě druhořadý. Výšku stolu, židle, umístění monitoru, ale i dalších součástí se musí řídit vašimi proporcemi. Jinak nastavený nábytek bude mít žena pracující u počítače, jinak zase architekt, který má o 25 cm na výšku víc, navíc čas od času maluje ručně na papír.

Zdroj: unsplash.com

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu