Vaření či pečení různých pokrmů často zahrnuje desítky jednotlivých kroků a dílčích činností. Na obohacení svých kuchařských dovedností tak nikdy není pozdě. Máme pro vás několik jednoduchých vychytávek, které vám pomohou připravovat vaše oblíbené pokrmy rychleji, bezpečněji i zábavněji.
Zelenina
Pokud chcete rychle a bezpečně nakrájet na plátky „válcovitou“ zeleninu, jako je cuketa či mrkev, vyplatí se ji před vlastním krájením na plátky rozkrojit podélně. Podélným rozkrojením uprostřed získáte rovný povrch a následné krájení na plátky bude mnohem jednodušší.
Bazalka či máta
Bylinky, jako je máta a bazalka, se mohou obtížně krájet, protože jejich lístky jsou měkké a tenké. Krájení vám půjde mnohem snadněji, když si několik lístků naskládáte na sebe a poté je srolujete do trubičky.
Avokádo
Máte rádi avokádové guacamole, ale „bojujete“ s jeho přípravou? Na vydlabání a očištění avokáda nemusí být nic těžkého. Chcete-li avokádo bezpečně rozkrojit, začněte krájením ve směru od úzké špičky avokáda ke středu a přestaňte, jakmile dosáhnete pecky. Poté avokádo „otočte“ kolem nože a obě poloviny oddělte.
Pro odstranění pecky do ní opatrně udeřte nožem, jako když chcete rozklepnout vajíčko, poté nožem otočte a pecku vyjměte. Nakonec avokádo ještě ve slupce opatrně nakrájejte na plátky nebo kostky. Dbejte na to, abyste slupku nožem nepropíchli. Na závěr lžící vyjměte nakrájenou dužinu avokáda ze slupky.
Zázvor
Čerstvý kořen zázvoru je třeba před použitím oloupat, ale krájení slupky nožem může být složité, časově náročné nebo může odstranit více než jen slupku. Jednou z dobrých alternativ je oloupat kořen zázvoru lžící, která se dokáže protlačit mezi slupkou a dužinou a ponechá větší část kořene neporušenou.
Bylinky a listová zelenina
Chcete-li prodloužit životnost čerstvých bylinek a listové zeleniny o několik dní, zabalte je do vlhké papírové utěrky a uložte do částečně uzavřeného sáčku na zip. Tento způsob skladování rovněž usnadňuje rozpoznání prvních známek hniloby, které prozradí tmavší skvrny tekutiny na papírových utěrkách.
Pokud vám začne čerstvá listová zelenina vadnout, můžete ji zkusit oživit též pomocí misky s ledem a studenou vodou. Ponořte zeleninu na 15-20 minut do ledové vody. Když ji vyjmete, měla by být opět krásně křupavá.
Citronová kůra
Citronová kůra je překvapivě často používanou ingrediencí, která se objevuje i v receptech, kde byste ji nečekali. Různé recepty ji ale vyžadují v různé podobě. Větší kousky pevné kůry, které se hodí do dušených pokrmů nebo jako ozdoba nápojů, snadno vytvoříte pomocí běžné škrabky na zeleninu.
Julienne neboli tenké proužky citronové kůry jsou dobré do omáček a mohou být též elegantní ozdobou řady pokrmů. Můžete si je vytvořit nakrájením většího kusu kůry na plátky nebo pomocí speciální škrabky na citronovou kůru, které se říká zester. A konečně jemně nastrouhaná citronová kůra pomocí struhadla dodá chuť a aroma zejména dezertům a dresinkům.
Syrové maso
Nakrájet velký kus syrového masa na tenké plátky nemusí být vždy zcela snadné, ostrému noži navzdory. Krájení bude mnohem jednodušší, pokud maso před krájením na 10-15 minut vložíte do mrazáku. Maso ztuhne a krájení bude mnohem snazší.
Vaječné skořápky
Všichni jsme někdy rozklepli vejce do misky a následně zjistili, že spolu s ním se do misky dostal i kousek skořápky. Ačkoli to může znít zvláštně, nejrychlejší způsob, jak skořápku vylovit, je použít jiný kousek skořápky. Kousky skořápek se totiž přitahují „jako magnety“.
Zdroj: cookinglight.com, eatthis.com