Jak snadno vyčistit bílé plastové židle, aby byly připravené na letní sezonu?

Bílé plastové židle a stoly patří mezi nejčastější a nejoblíbenější zahradní nábytek. Jejich výhodami jsou lehkost, nízká cena, snadné uskladnění i odolnost. Mají ale samozřejmě i své stinné stránky, k největším nevýhodám patří skutečnost, že pokud je pravidelně nečistíte, rychle se zašpiní a zašednou, zejména pokud jsou vystaveny povětrnostním vlivům. Naštěstí je lze poměrně snadno vyčistit. Jak na to?

Jak často čistit bílý plastový nábytek?

Obecně platí, že důkladné čistění bychom měli provádět dvakrát ročně, na začátku venkovní sezony a před uložením na zimu. Samozřejmě též platí, že případné rozlité tekutiny a skvrny od jídla, trávy, bláta nebo ptačího trusu je třeba odstranit co nejrychleji.

Příprava prostředků

Existuje několik čisticích roztoků, které dobře fungují na bílé plastové židle. Pokud jsou židle plesnivé, připravte si nejprve roztok vody a destilovaného bílého octa v poměru jedna ku třem. Pomocí lahve s rozprašovačem aplikujte na plesnivá místa a nechte asi 10 minut působit. Poté židle umyjte pomocí jednoho z uvedených čisticích roztoků.

Možné čisticí roztoky:

  • Do kbelíku nalijte asi čtyři litry vlažné vody a přidejte čtvrt šálku prostředku na mytí nádobí. Dobře promíchejte.
  • Smíchejte čtyři litry vlažné vody s polovinou šálku jedlé sody a dobře promíchejte.
  • Do čtyř litrů vlažné vody přidejte čtvrt šálku univerzálního čisticího prostředku.

Vlastní čištění

Židle myjte shora dolů pomocí houby nebo kartáče s měkkými štětinami. V případě více znečištěných míst nasypte na houbu nebo kartáč trochu suché jedlé sody, která působí jako jemné abrazivo a pomáhá skvrny odstranit.

Když jsou židle zbaveny nečistot, důkladně je opláchněte vodou pomocí zahradní hadice. Když je nábytek čistý, můžete ho vysušit ručníkem z mikrovlákna nebo ho nechte, aby uschl na vzduchu.

Při čištění bílých i barevných plastových židlí nepoužívejte žádné abrazivní čisticí prostředky. Pískové čisticí prostředky nebo drsné drátěnky plast poškrábou a umožní usazování nečistot ve vzniklých mikroškrábancích.

Bílé plastové židle.
zdroj: pixabay.com

Vybělení zašlých židlí

Pokud židle stále vypadají zašle a skvrnitě, je třeba použít bělicí roztok na bázi aktivního kyslíku. Kyslíkové bělidlo odstraňuje skvrny a rozjasňuje plasty. Působí pomaleji než chlorové bělidlo, nepoškozuje plasty a je šetrnější k životnímu prostředí. Roztok kyslíkového bělidla a vody při čištění nepoškodí trávu či jiné rostliny.

Podle toho, jak moc jsou vaše bílé židle znečištěné, smíchejte v kbelíku čtyři litry vlažné vody s polovinou až jedním šálkem práškového bělidla s aktivním kyslíkem. Dobře promíchejte, aby se prášek rozpustil.

V gumových rukavicích naneste roztok kyslíkového bělidla pomocí houby nebo kartáče s měkkými štětinami na nábytek. Nechte působit alespoň 15 minut a poté dobře opláchněte.

Tipy, jak udržet bílé plastové židle déle čisté

Jakmile budete mít židle čisté, můžete jejich čistotu prodloužit nanesením tenké vrstvy automobilového pastového vosku. K rozetření vosku použijte suchý měkký hadřík nebo houbičku. Vosk pomáhá nečistotám lépe z plastu sklouznout.

Nenechávejte židle pod stromy, ze kterých padají květy nebo listí. V zimním období židle přikryjte a uložte v interiéru chráněném před mrazem.

Zdroj: homelane.com, ikeepclean.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu